BilgisayarMühendislikTeknoloji HaberTıp ve SağlıkÜtopya

Yapay Zeka İnsan Düşüncelerini Konuşmaya Dönüştürebiliyor

Bilim insanları beyin sinyallerini etkili bir şekilde konuşmaya çevirebilen devrim niteliğinde bir yapay zeka bilgisayar sistemi geliştirdi. Yapılan kanıt niteliğindeki deneyler sayesinde, geleceğin beyin kontrollü iletişim cihazlarına artık yol açık. Bu sayede ALS, inme hastaları gibi hastalar dış dünyayla iletişim kurabilir. Normalde beyin-bilgisayar arayüzlerinde en büyük  zorluk kelimeler ve görüntüler karşılığında beynin ürettiği sinyallerinde doğru tercüme etmektir.Bilim kurgu filmlerine özgü, düşünce gücüyle iletişim fikri her ne kadar yavaş ilerlese de, artık gerçekliğe ulaşmak üzere.

Makine öğrenme teknolojisi üzerine yaşanan son gelişmeler sayesinde, bilim insanları veriler kitleler halinde işlendi. Geçtiğimiz yıl Kanadalı araştırmalar sayesinde EEG kullanılarak sübjelere gösterilen yüzler dijital olarak yeniden oluşturulmuştu.

İşte yaşanan bu gelişmeler ışığında Amerikalı nöro mühendisler , insan ses korteksinden gelen sinyalleri  işleyen bir bilgisayar algoritması geliştirdiler.

Araştırmada epilepsi için beyin ameliyatı geçirecek 5 hastadan alınan veriler ilk olarak kullanıldı. Hastaların beynine çeşitli elektrotlar bağlanarak, 4 farklı konuşmacıdan kısa hikayeler dinletilerek , elektrokortikografi ölçümleri alındı. Bu ameliyatın invazif doğası gereği , beyin ameliyatı esnasında her hastadan 30 dakika boyunca nöral kayıtlar alındı.

“Dr. Mehta ameliyatı yaparken, epilepsi hastalarına farklı insanlardan cümleler dinleterek beyin aktivitelerini ölçtük,” diyor araştırmanın kıdemli yazarı Nima Mesgarani. Konuşmacı basamakları söyledikçe , hastanın beyin sinyalleri kaydedilerek, sen kodlayıcıya(vocoder) tanımlanıyor. Sonrasında nöral ağ analiz edilerek, ses kodlayıcıdan üretilen çıkış temiz şekilde ayrılıyor.

Beyin Sinyalleri Yüksek Doğrulukla Çözülebiliyor

“İnsanlar zamanın % 75’inde tekrarlanan ve anlaşılan sesleri anlayabiliyor ki, bu önceki denemelerin üzerinde ve ötesinde bir şey. Duyarlı ses kodlayıcı ve güçlü nöral ağlar hastalar taradından seslerin büyük doğrulukla dinlendiğini gösteriyor,”diyor Mesgarani.

Mesgarani bu teknolojinin 10 yıldan kısa bir süre içinde gerçekten sunulabileceğini düşünüyor. Her ne kadar bir dizi elektrotun beyne bağlanarak bu nöral sinyalleri kaydetmesi zor olsa da, kanıt niteliğindeki bu çığır açıcı araştırmayla insan işitme korteksinin konuşması çözülebilir. Eğer bu kısacık veri seti bile bu kadar iyi sonuç veriyorsa , daha büyük veri paketlerinin neler üretebileceğini siz düşünün.

Sonraki adımda ise Mesgarani ve ekibi daha aynı işitsel korteksten kompleks kelimeler ve cümleleri işleyip, işleyemeyeceğine bakacak. Böylece basitçe aural veriyi işleyerek daha doğru

“Bir senaryoda kullanıcı bir bardak su rica ederim dediğinde , sistem düşünceden gelen sinyalleri işleyip bunu çözümleyerek, konuşmaya çevirecek. Bu gerçekten oyun değiştirici olacak. Eğer bir hastalık veya yaralanma nedeniyle konuşamayan bir kişi , bu sayede çevresiyle iletişime geçebilecek.

Araştırma Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Kaynak: The Zuckerman Institute, Columbia University

Referans:

  1. Hassan Akbari, Bahar Khalighinejad, Jose L. Herrero, Ashesh D. Mehta, Nima Mesgarani. Towards reconstructing intelligible speech from the human auditory cortexScientific Reports, 2019; 9 (1) DOI: 10.1038/s41598-018-37359-z
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu