Sorting by

×
Doğa ve ÇevreMekatronik

YAKINDA İNTERNET ÜZERİNDEN DENİZALTINIZI KULLANABİLİRSİNİZ

“İnsanlar sevdikleri şeyi korurlar ve bildikleri şeyi severler, “ diyor robotik mühendisi Eduardo Labarca, Jacques Cousteau’ dan yorumlayarak. İşte bu nedenle o ve ekibi Mountain View’ de, Kaliforniya tabanlı  9th Sense Algı Robotikleri Şirketi veya AcquatiCo. olarak bilinen projede denizler farklı bir yöntemle keşfedilecek. Eğer proje amacına ulaşırsa, bu bilgisayar kullanıcıların dünyanın her yerinden gerçek bir okyanus denizaltısının kamerasından, gerçek zamanlı olarak okyanusun dibini izleme şansı verecek.

Projede kumandalı küçük denizaltılar kullanılacak şimdiden , özel bir 9th Sense prototipi yapıldı bile. Her denizaltı 1 metreye 12 cm boyunda. Ayrıca 1080p yüksek çözünürlüklü kamera, ışık, jeo konumlama sensörü ve derinlik sensörü içeriyor.

Bu alet 122 metreye kadar dalabiliyor  ve 274 metrelik bir fiber optik kablonun bağlandığı bir şamandıraya sahip. Ayrıca, bu şamandırada özel bataryalar güneş panelleri tarafından şarj ediliyor. Ayrıca bu iletişim sisteminde askeri standartlara sahip özel  bir internet iletişim sistemi bulunuyor.

Üçüncü nesil insansız deniz araçlarına ayrıca başka sistemlerde eklenebilecek.

Denizaltıların iletişimlerinde bir kaç sn’ lik gecikmeler olabiliyor. Şirket şimdi bu problemi çözmek için çalışıyor.

AcquatiCo kullanıcıları sisteme kolayca girdikten sonra denizaltıları istedikleri gibi kullanabilecekleri. Her şey kullanıcı ara yüzü programında kolaylıkla görülebilecek. Ayrıca kullanım boyunca fotoğraflar çekebilecekler. Böylece canınız sıkıldığında gerçekten denizlerin dibinde yolculuk yapıp, değişik canlılarla karşılaşabilirsiniz.

Kaynak : http://www.gizmag.com/aquatico-internet-rov-project/24523/

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu