Sorting by

×
BiyolojiDeneyselDoğa ve Çevreİlginç BilimMakaleler

Bilim İnsanları, Bitki Hücrelerinden Yapay Odun Üretti

Laboratuvar ortamında üretilen yapay etten sonra, iş ağaçların kesilmesini engelleyebilecek laboratuvar ortamında odun üretmeye geldi. Massachussets Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bilim insanları, zinnia bitkisinin yaprak hücrelerini kullanarak, 3d jel matriks içine transfer ederek yapay ağaç benzeri bir yapı üretmeyi başardı.

MIT’den doktora öğrencisi Ashley Beckwith liderliğindeki ekip, işe canlı zinnia yaprağı hücrelerini ekstrakte ederek başladı. Sonra bu hücreler sıvı besi ortamına kondu ve üremeye başladı. En son bu hücre grubu üç boyutlu jel matriksine transfer edilerek, sonra üremeye devam ettirildi.

Bitki hormonları oksin ve sitokinin ilavesiyle hücrelerin lignin üretmesi tetiklendi. Böylece ağaca dayanıklılık veren organik polimer, lignin üretilerek jel matriks içinde ufak bir ağaç benzeri rigid bir yapı oluşturuldu.

Ayrıca iki hormonun seviyeleri değiştirilerek, ne kadar lignin üretileceğini kontrol etmek mümkün. Bu sayede araştırmacılar ağacın yapısal karakteristiklerine ayar çekebiliyor.  

Henüz gerçekleştirilen deneyler, küçük çaplı olmasına rağmen araştırmacılar bu teknoloji sayesinde günün birinde masa, sandalye gibi ahşap eşyaların kolayca üretilmesi sağlanabilir. Böylece gelecekte ağaçları kesmeye hatta işlemeye gerek kalmadan, doğrudan istenilen boyutlarda ahşap parçaları üretilerek ve doğrudan birleştirilerek, monte edilebilir.

Araştırmacılar bu üretimi daha fizibıl hale getirerek ve ölçeklendirmenin yollarını araştırmaya başladı.

“Aklımızda tek bir soru var: Bu başarımızı diğer bir bitki türlerine de uygulayabilir miyiz? Her tür için aynı şeyi yapabileceğimizi düşünmek biraz safça olabilir. Muhtemelen bitkilerin farklı kontrol odakları olacaktır,” diyor araştırmayı inceleyen Dr. Luis Fernando Velásquez-García.

Araştırma  Journal of Cleaner Production dergisinde yayınlandı.

Kaynak: NewAtlas

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Bitki Hücrelerinden Yapay Odun Üretildi Laboratuvar ortamında üretilen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu