Sorting by

×
Deneyselİlginç BilimKimyaMetalurjiTıp ve SağlıkYeni İcatlar

Karbon Fiber Sayesinde Kendi Kendini Onaran Kemik Çimentosu Geliştirildi

Kalsiyum fosfat çimentosu ya da kemik çimentosu olarak da bilinen bu madde,tıbbi alanda kırılan kemikleri birleştirmekte ve yeni kemik dokusu büyümesini teşvik etmede kullanılıyor. İşte bilim insanları bu malzemeye karbon fiber ekledi ve kendi kendine iyileşebilir ve mekanik yüke dirençli hale getirdi.

Mevcut formdaki kalsiyum fosfat çimentosu, kırılan yerlere enjekte edilen bir macun formundadır. Bir kere iyileşti mi sert ama kırılgan olmaktadır. Bundan dolayı çok ağır yüklerde kırılabilmektedir.

Kemik çimentosunda oluşan çatlaklar giderek genişlemekte sonunda implante materyalin çökmesine neden olmaktadır. Aynı betonda oluşan çatlakların nihayetinde binanın çökmesine neden olması gibi, bu çimentoda oluşan çatlaklar da ciddi kırıklara neden olabilir. bbu mahzurundan dolayı, bu çimento vücudun yükünü taşıyan kemiklerde kullanılamaz.

Würzburg Üniversitesi ve Friedrich Schiller Jena’dan araştırmacıların ortak çalışmasıyla bu problem, kalsiyum fosfata karbon fiber eklenerek çözüldü. Böylece bu durum, iki yönde çözülüyor.

“İlk olarak bu fiberler çimentonun hasar toleransını önemli derecede arttırdı, çünkü çatlakların aralarında köprü oluşuyor ve daha da açılması engelleniyor. İkinci olarak fiberlerin yüzeyini kimyasal olarak aktive ettik. Yani,fiberler vücut sıvılarıyla karşılaştığında, çatlaklarda oluşan açıklıklardan toplanarak mineralizasyon işlemi başlıyor. Sonuç olarak kemik dokusunun temelleri yeniden çatlakları kapıyor,” diyor U Jena’dan Prof. Frank A. Müller.

Yapılan testte,karbon fiberli çimentoda bilerek çatlak oluşturuldu ve vücut sıvısını simüle eden çözeltide iyileştiği gözlendi. Geliştirilen bu teknoloji sayesinde kalsiyum fosfat çimentosunun mekanik yük taşıyan kemiklerde de kullanılması hedefleniyor.

Araştırma Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://www.uni-jena.de/en/200610_M%C3%BCller_Knochenzemente_en

Orjinal Yayın:
Anne V. Boehm, Susanne Meininger, Uwe Gbureck, Frank A. Mueller (2020): Self-healing capacity of fiber-reinforced calcium phosphate cements, Scientific Reports, DOI: https://doi.org/10.1038/s41598-020-66207-2

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Karbon Fiber Sayesinde Kendi Kendini Onaran Kemik Çimentosu Geliştirildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu