Sorting by

×
DeneyselDoğa ve Çevreİlginç BilimMakalelerUzay-Zaman

Zamanı En İyi Algılayan Hayvanlar Hangileridir?

Yeni bilimsel araştırmalar küçük, uçan veya deniz yırtıcılarının zamanı en hızlı şekilde algılayabildiğini ortaya koyuyor. Ön sonuçlar, Galway Üniversitesindeki Dr. Kevin Healy tarafından, 20 Aralık Salı günü Edinburgh’de İngiliz Ekolojik Derneği yıllık toplantısında sunulacak.

Emsallerine kıyasla bugüne kadar yapılan en büyüğü olan bu araştırma, 100’den fazla hayvanın ortamdaki değişimleri algılama hızını analiz etti. Ayrıca bu zaman algısı olarak bilinir. Araştırmalar, tempolu hayat tarzına sahip olan hayvanların değişiklikleri daha yüksek oranda algılayabilen görsel sistemlerine sahip olduğunu buldu. 

Gök sineği(bir çeşit karasinek) ve Yusufçuk gibi türler, yüksek oranda değişiklikleri 300hz  (saniyede 300 kez değişikliği görebilme) görme vizyonu ile en yüksek oranda algılayabiliyor. Bu değer insanın görebileceği  65hz’dan önemli ölçüde daha fazladır. Omurgalılarda en hızlı gözlere sahip hayvan, 146hz’da görebilen Alaca sinekleridir.  Somon balıkları 96hz’de ve köpekler 75hz’de görebilir. En yavaş gözlere sahip olan (0.7hz) ise Acanthaster planci’dir (bir çeşit deniz yıldızı).

Dr. Kevin Healy ;“Hızlı görüşe sahip olmak, bir türün çevredeki hızlı değişiklikleri algılamasına yardımcı olur. Eğer hızlı hareket ediyorsanız veya hareket eden avın yörüngesini tam olarak belirlemeniz gerekiyorsa, değişikliklerin bu kadar ayrıntılı algılanması çok yararlıdır. Ejderha sineklerinden, deniz yıldızına kadar hayvanların geniş aralıklarından bakarak, bizim bulgularımız türün zaman algısı, ne kadar hızlı olacağı çevresel değişikliklere bağlıdır. Bu da bizim av-avcı etkileşimleri ya da ışık kirliliği gibi yönlerin bazı türleri diğerlerinden nasıl daha fazla etki edeceğini bile anlamamıza yardımcı oluyor.” diye açıkladı.

Karadaki Avcıların Zaman Algısı Daha Yavaş

Araştırmalardan beklenmedik bir sonuç ise karasal avcıların çoğu, suda yaşayan avcılara kıyasla nispeten yavaş zaman algısına sahiptir. Dr. Kevin Healy; “Bu farkın, su ortamlarında avcıların av için hamle yaparken konumlarını sürekli olarak ayarlayabilirken karasal ortamlarda zıplayan örümcek gibi avına saldıran avcılar saldırmaya başladıktan sonra ayarlama yapamazlar.” diye belirtti.

Tüm hayvanlar, enerjik olarak maliyetli olduğundan ve gözdeki retinal hücrelere bağlı nöronların yeniden ne kadar hızlı şarj olabileceğiyle sınırlı olduğundan, hızlı zamansal algıya sahip değildir.  Hızlı görüşe ihtiyacı olmayan hayvanlar, bu enerjiyi büyüme veya üreme gibi diğer gereksinimler için kullanır.

Zaman algısındaki çeşitlilik, insanlar da dahil olmak üzere türler içinde de meydana gelir. Bazı araştırmalar, futbolda kalecilerin değişiklikleri daha yüksek hızda gördüğünü ve kahvenin bunu geçici olarak bir miktar daha artırabileceğini öne sürüyor.  

Bu araştırmadaki analiz, titreşen ışık deneyleri kullanarak zaman algısını ölçen çok sayıda çalışmadan toplanan verileri kullandı.  Her deney bir ışığı titretti ve elektroretinogram adı verilen özel cihazlar kullanarak optik sinirin bilgi gönderme hızını kaydetti. Bu cihazlar da bir hayvanın bir ışığın yanıp sönme hızını ne kadar hızlı algılayabildiğini ölçtü. Bu, kritik titreşim füzyon frekansı olarak bilinir.

Dr Kevin Healy, çalışmayı İngiliz Ekolojik Derneği yıllık toplantısında sunacak. Bu çalışma henüz yayınlanmamıştır.

Kaynak:https://www.sciencedaily.com/releases/2022/12/221220113053.htm

Daha Fazla Göster

Elif Beyza Taş

Afyon Kocatepe Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu