Alternatif EnerjiDeneyselKimyaTeknoloji Haber

Dünyanın En Büyük Redoks Bataryası Tuz Mağaralarına Kuruluyor

Geçtiğimiz haftalarda Tesla dünyanın en büyük Avustralya’da en büyük lityum iyon bataryasını kurduğunu duyursa da, Alman Ewe Gasspeicher, Dünyanın en büyük redoks bataryasını kurarak, Tesla’dan bu ünvanı çalıyor. Yer altındaki tuz mağaralarına inşa edilen bu tesis 75,000 eve elektrik sağlayacak kadar güç üretiyor.

Redoks akış pilleri(redox flow) elektrik enerjisini kimyasal olarak sıvı elektrolitlerde depoluyor. Elektrokimyasal pilin içinde pozitif katolit ve negatif katolit iyon geçişine imkan veren bir membranla ayrılıyor. Batarya güç kaynağından şarj olurken, elektronlar anolite geçiyor ve katolitten serbest bırakılıyor. Deşarjda ise proses tersine çevriliyor. Her elektrolitteki yüklü moleküller aşağıdaki depolama tanklarından pompalanıyor ve enerji aylarca depolanabiliyor.

Çevreci Enerji Kaynağı

Ewe Gasspeicher bataryasına, brine4power adı veriliyor ve sistem Friedrich Schiller Üniversitesi’nde geliştirildi. Sistem tuzlu elektrolitleri ve geri dönüştürülebilir polimerler kullandığı için aynı zamanda oldukça çevreci. Normalde bu pillerde ağır metal/sülfürik asit karışımları kullanıldığından doğaya oldukça zararlı kimyasallar  taşıyabiliyor.

Sistem doğal gaz depolamak için kullanılan iki dev yer altı tuz mağarası kullanacak. Bu mağaralar 100,000 m3 hacme sahip ve bataryaya 700 MWh kadar kapasite ve 120 MW çıkış sunuyor. Eğer her şey yolunda giderse,enerji depolama pazarı köklü değişiklikler yaşayabilir. Fakat tuz mağaralarını kullanmadan önce büyük plastik konteynırlarda bir deneme yapılacak. Sistemin 2017’e kadar devreye alınacağı ve 6 yıl çalışacağı düşünülüyor.

Tabi yine de sistemin daha fazla test edilmesi gerekiyor. Oldukça ilginç bir çözüme benziyor.

Kaynak :http://newatlas.com/brine4power-largest-redox-flow-battery/50405/

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Dünyanın En Büyük Redoks Bataryası Tuz Mağaralarına Kuruluyor - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu