Sorting by

×
Uzay-ZamanVideobilim

SPACE X DRAGON KAPSÜLÜ UZAY İSTASYONUNA KENETLENDİ

3 Mart 2013′   de  Space X Dragon CRS-2 kapsülü  Uluslararası Uzay İstasyonu’ na (International Space Station -ISS ) kenetlendi. İnsansız kargo aracı Space X Dragon kapsülü uzay istasyonundaki (Keşif 34) Kumandan Kevin Ford ve Tom Mashburn tarafından robot kolla yakalanarak uzay istasyonuna kenetlenmesi sağlandı.

Kenetlenme bu sefer iki gün sürdü çünkü,  Dragon kapsülündeki dört iticiden üçünde bir problem oluştu.  Arızanın oksidize sistemindeki valfin sıkışmasından dolayı oluştuğu anlaşılınca, arıza hemen onarılarak kenetlenme bir gün gecikmeyle gerçekleşti.

Dragon kapsülü  CRS-2 görevi esnasında ve   ISS’ e üçüncü ziyaretinde, ikinci ticari kargosunu ulaştırmış oldu.  Yeniden kullanılabilir uzay gemisi astronotlara 1043 kg yiyecek ve 575 kg’ lık deney ekipmanı ulaştırdı . 25 Mart’ a kadar uzay istasyonuna kenetli kalacak kapsül , 1210 kg ağırlığında   bilimsel numune taşıyarak, Kaliforniya, Baja kıyılarına iniş yapacak.

NASA’ nın videosunda ISS tarafından Dragon CRS-2 kapsülünü görüyorsunuz.

Kaynak : http://www.gizmag.com/dragon-crs-2-docked/26491/

Daha Önceki Geri Dönüş

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu