Sorting by

×
BiyolojiDoğa ve Çevreİklim Değişimi

İKLİM DEĞİŞİMİ AMFİBİ EVRİMİNİ TETİKLİYOR

6000’ den fazla kurbağa türünden çoğu  yumurtalarını suya bırakmaktadır. Fakat bazı tropikal kurbağalar yumurtalarını suyun dışına bırakır. Bu davranış kurbağa yumurtalarını suda yaşayan yırtıcılar olan, balıklar veya iribaşlardan korur ama bu yumurtaların kuruma riskini arttırır. Smithsonian Tropikal Araştırma Enstitüsü doktora sonrası araştırmacısı Justin Touchon, Panama’ da yaşanan iklim değişiminin kurbağaların evrim geçirmesine neden olabileceğini keşfetti.

Panama Kanalı yetkililerin tarafından toplanan uzun süreli yağış verileri analiz eden Touchon, yağış şablonlarının iklim değişim modellemelerindeki tahminlere uymadığını tespit etti.

“ Son yıllık zaman diliminde yağış döneminde, yağmurlar daha düzensiz hale geldi. Yağmurlu günlerin sayısı azaldı ve fırtınalar arasındaki boş  geçen günlerin sayısı arttı” diyor Touchon.

Pantolonsuz ağaç kurbağası (Dendropsophus ebraccatus ) yumurtaları kurumaya karşı aşırı duyarlıdır. Eğer, bir günden fazla yağmur yağmazsa embriyolar ölür. Kuvvetli yağış üremeyi tetikler, fakat fırtınalar arada sırada gerçekleşir, yağmur yumurtaların hayatta kalması için bir gün daha şans tanır.

Hava modelleri değiştiğinde, yumurtalar susuz kalacağından , sadece bu ağaç kurbağaları değil pek çok tür susuz kalır. “ Pantolonsuz ağaç  kurbağaları  yumurtalarını suya veya yaprağa bırakarak , hava değişimine pek çok türden daha iyi adapte olabiliyorlar, “ diyor Touchon. Böylece yumurtalara daha fazla seçenek sağlayarak, yaşadıkları habitatta hayatta kalma şansını yükseltiyorlar. Kurbağalar amfibi canlılar olarak oldukça değişkenlik gösterebiliyorlar. Adaptasyon yeteneklerinin de yükse olduğu aşikar.

 

Kaynak : ScienceDaily

Jurnal Referans : 

  1. Touchon J.C. A treefrog with reproductive mode plasticity reveals a changing balance of selection for non-aquatic egg-layingThe American Naturalist, 2012; DOI: 10.5061/dryad.8j1hb

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu