Sorting by

×
Bilimsel GelişmeDoğa ve Çevreİlginç BilimMakaleler

Atık Plastikleri, Güneş Işığıyla Yakıt Hücresi Hammaddesine Dönüştürmenin Yolu Bulundu

Dünyada plastik atık problemi gün geçtikçe büyüyor. Her şeye rağmen, bilim insanları da plastik atıkları daha yararlı ürünlere çevirmek için yeni çözümler geliştiriyor. Singapore Nantang Teknoloji Üniversitesi’nde yeni yapılan bir araştırma çok daha farklı bir olasılığa yelken açıyor. Bilim insanları, plastikleri hidrojen yakıt hücrelerinde elektrik üretmek için kullanılan formik asite dönüştürmek için, güneş ışığı kullandı.

Yeni geliştirilen bu teknolojinin temelinde ise yeni bir tür fotokatalizör var. Bu sayede kimyasal reaksiyonlara güç vermek için ışık enerjisi kullanılabiliyor. Plastik atıkları, yararlı kimyasallara dönüştürmek için makul ve biyouyumlu vanadyum metali kullanılıyor. Bu metal genelde ,uçaklarda ve arabalarda kullanılan çelik ve alüminyum alaşımlarda kısmen bulunuyor. İşte bilim insanları bu metalin plastik geri-dönüşümünde kullanılabileceğini buldular.

Vanadyum tabanlı katalizörü tüketici plastikleri içeren bir çözeltiye koyarak, 85° C’ye kadar ısıttı ve sonra yapay gün ışığına maruz bıraktı. 6 gün açıkta bekleyen çözeltinin karbon-karbon bağları yıkıldı. Normalde bu bağları yıkmak için,çok yüksek sıcaklıklara çıkmak gerekiyor. Bu yüzden geliştirilen bu tekniğin daha çevreci bir yöntem olduğu belirtiliyor.  

Ayrıca,bu çevreci teknolojinin faydaları burada bitmiyor. Bu reaksiyonun bir sonucu olarak, plastik formik asite dönüştüğünden yakıt hücrelerinde kullanılabilecek.

Geçtiğimiz yıl İsviçre’den bilim insanları formik asit tabanlı bir yakıt hücresi geliştirdiler. Prototip cihaz yılda 7,000 kW/s  sıfır emisyonla üretiyor. Plastik atıklar formik asite dönüştürülerek çok çevreci bir teknolojiye hizmet edebilir.

Araştırmacılar bu yeni kimyasal işlem sayesinde polietilen gibi biyo-bozunmaz plastikleri güneş ışığı ve katalizör kullanarak tümüyle yıkabiliyor.

Ekip plastikten hidrojen gibi ürünler,çıkarabilecekyeni metotlar üzerinde çalışıyor.

Araştırma Science Advances dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://newatlas.com/materials/light-plastic-waste-hydrogen-fuel-cells/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu