Sorting by

×
DeneyselMekatronikMühendislikVideobilim

Ultra Hızlı Robot Kolu Fırlatılan Nesneleri Yakalamayı Öğrenebiliyor

ultra hızlı robot kolu-gerçekbilim-credit epfl

İsviçre École Polytechnique Fédérale de Lausanne (Lozan Federal Politeknik Üniversitesi-EPFL) ‘ den bilim insanları saniyeden daha hızlı hareket ederek nesneleri yakalayabilen çok hızlı bir robot kolu geliştirdi. Öğrenme Algoritmaları ve Sistemleri Laboratuvarı’ndan (LASA) bir ekip , bir robota inanılmaz hızdaki nesnelerin nasıl bir yol çizerek geldiğini öğretti. İzlemesi oldukça zevkli olan bu son teknoloji robotun gelecekte güvenlik amaçlı uygulamalarda kullanılabileceği belirtiliyor.

Öğreterek programlama adı verilen bir metotla programlanan robotik kol nesneleri yakalamayı öğrenebiliyor. Baxter endüstriyel robotuna başta kendisine gelen nesnelerin izlediği muhtemel yol gösterilerek, bu yol tekrarlatılıyor. 1,5 metrelik kol sanki hedefi yakalayacakmış gibi başta eğitiliyor. Yani aynı insanlar gibi kendi kendine öğrenen robot, nasıl yakalayacağını pratik yaparak öğreniyor.

Robot birkaç kamera kullanarak gerçek zamanlı 3D modeli oluşturarak, su şişesi, çekiç ve tenis raketi gibi nesnelerin saniyenin 100’ de 1’inden hareket ederek yakalıyor. Nesnelerin asimetrik doğaları gereği,onları belli noktalarından tutması gerektiğinde(çekicin veya raketin sapı vb.)robot oldukça etkileyici bir yakalama kabiliyeti gösteriyor. Bilim insanları robota gelen nesnenin yakalanması için gerekli yörünge ve dönüş denklemlerini giriyor. Böylece robot gelen nesneyi aynı bir sporcu gibi ustalıkla yakalayabiliyor.

Ekipten Aude Billard bu teknolojinin potansiyel kullanım alanlarından biri olarak iş güvenliğini gösteriyor. Örneğin, inşaatta çalışan bir işçi veye tehlikeli bir nesne düşse bu robot yakalayarak insanları kurtarabilir.

Kaynak : http://www.gizmag.com/catching-robotic-arm/32022/

Araştırma Referansı :

  1. Seungsu Kim, Ashwini Shukla, Aude Billard. Catching Objects in FlightIEEE Transactions on Robotics, 2014; 1 DOI: 10.1109/TRO.2014.2316022

robot kolu

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu