Sorting by

×
BilgisayarElektronikTeknoloji Haber

Wi-Fi RD Etiketleri İle Nesneler İnternete Bir Etiket Yardımıyla Bağlanabiliyor

backscatterwifi-0 backscatterwifi-3

Günümüzde Wi-Fi modemler gerçekten internet ve veri aktarımı için bulunmaz nimet. Fakat wi-fi teknolojisi elektriğe ihtiyaç duyduğundan her yerde çalıştıramıyorsunuz. Washington Üniversitesi’den bilim insanları radyo frekansı(RF)  geri yansıtma (backscatter) teknolojisiyle bu gibi bağlantılar için gerekli olan güç kaynaklarını ortadan kaldırabileceklerini belirtiyorlar.Böylece nesnelerin interneti yakın bir gelecekte olabilecek. Böylece günümüzde internete ihtiyacı olan fakat pili olmayan nesneler düşük bir güçle Wi-Fi ile internete bağlanarak iletişim kurabilecek.

Araştırmacıların geliştirdiği prototip radyo sinyallerini güç kaynağı olarak kullanarak mevcut Wi-Fi yapısını kullanarak internete bağlayabildiklerini iddia ediyorlar. RF Wi-Fi geri yansıtıcı ortamda bulunan radyo frekans cihazından veya bir başka kablosuz router’den yansıtarak güç elde ediyor.  RF ID etiketlerinde de radyo sinyalleri normalde etkisiz olan, cihazın antenine geldiğinde endüklenen voltaj cihazı çalıştırıyor. Wi-Fi RD ise sadece 10 mikrovat üretiyor.

Sistem çevrede kablosuz sinyal yayan cihazlardan yayılan gücü kullanarak pilsiz internete bağlanabilen cihazlar yapmayı amaçlıyor.

Araştırmacılar aynı RF etiket prototiplerini geliştirerek, ultra düşük güç tüketimi sağlıyor. Kendi antenine ve devresine sahip Wi-Fi cihazlar,  laptop ve akıllı telefonla minimum güçle  iletişim kurabilecek.Ekibin geliştirdiği Wi-Fi geri yansıtıcı etiket 1 kbps iletişim hızıyla 2 metre uzaklığa kadar çalışıyor. Ekip bu uzaklığı on katına kadar çıkararak patentlerle birlikte bir şirket kurmayı planlıyor.

Özellikle güç tasarrufu ve maksimum verim sağlamak için etiketler Wi-Fi sinyalleri alarak birbiri arasında çalışarak router ve laptop cihazlar arasında iletişim kurmaya yarıyor. Etiketler veriyi kodlayarak, dakikalar içinde kablosuz sinyali değiştirerek yansıma olsa da olmasa da veri iletimi sağlıyor.

Kaynak : http://www.gizmag.com/no-power-wi-fi-connectivity/33225/

RF ID Günümüzde Kullanılan Teknoloji
RF ID Günümüzde Kullanılan Teknoloji
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Wi-Fi Modemler Kablosuz Elektrik Verecek 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu