ElektronikYeni İcatlar

Dünyanın En Küçük TV Anteni Üretildi

enküçük anten

Araştırmacılar frekans alımında problem çıkarmayan, dünyanın en küçük televizyon antenini üretti. Morelos Üniversitesi’nde (UAEM) geliştirilen bu dual anten hem analog hem de dijital yayınları alabiliyor ve sadece 11*6,5 cm genişliğinde,6mm kalınlığında ve sadece kaplandığında 80 gram ağırlığa ulaşıyor.
Dikdörtgen şeklindeki bu küçük anten gerçekten bir grup küçük anten grubunu içeriyor. Anten direğe ihtiyaç duymayacak ve çok düşük sıcaklıklarda çalışabilecek şekilde tasarlandı. Ayrıca anten iç ortamda herhangi bir ek ilave olmadan kullanılabiliyor ve elektrik olmadan çalışıyor. Ayrıca splitterle bir çok televizyona bağlanabiliyor.

en küçük anten

“ Yeni materyaller ve yeni geometriler kullanma fikriyle yola çıkarak bu piyasadaki antenlere göre en küçük anteni ürettik,” diyor Dr. Margarita Tecpoyotl Torres.

Dr. Margarita Kaliforniya’da test edilen antenin 70 sinyale kadar yakaladığını ve Mexico City’den 28 dijital sinyali yakalayabildiğini belirtiyor.

INNTECVER, S.A. de C.V girişim şirketi tarafından geliştirilen bu antenin ticarileştirilerek, seri üretime sunulması planlanıyor.

Kaynak : Gizmag

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu