Sorting by

×
Yeni İcatlar

GÜNEŞ ENERJİSİYLE ÇALIŞAN PRİZ KONSEPTİ

camdan şarj olan elektrik prizi-gerçek bilim 2013 icatlar

Güneş enerjisi artık pek çok alanda kullandığımız bir enerji türü. Peki cama yapıştırdığınız güneş enerjili bir priz düşünün. İşte Yanko Design’ dan çıkan bu ilgi çekici buluş hayata geçirildiği takdirde vazgeçilmez olabilir. Pencereye vantuzuyla yapıştırılan bu priz güneş enerjisinden elektrik enerjisi üreterek, şarj sıkıntınızı kesebilecek bir buluş.

Artık güneş enerjili şarj kılıfları, güneş enerjili çantalar şarj aletleri her yerde sıkça gördüğümüz icatlar. Elektrik ihtiyacınızı karşılayabilecek bu buluş oldukça kullanışlı olabilir.

Koreli tasarımcılar Kyuho Song ve Boa Oh tarafından tasarlanan bu priz cama yapışarak güneş enerjisinden elektrik üretecek. Arabanızın camına, evinizin camına ya da otobüsün camına yapıştırılarak , şarjınızı doldurabilecek. 5 saatte şarj olan bu cihaz, 10 saate yakın dayanıyor. Prizi kullanmadığınızda fişi sola çevirip elektriği kesebiliyorsunuz.

Bu sayede ihtiyacınız olan her yerde elektriği kullanabilecek. Güneş enerjili cam prizinde 1000  mAh pil şimdilik bir akıllı telefona ya da düşük voltajlı mobil cihaza güç verecek kadar güçlü değil. Yalnız son zamanlarda geliştirilen nanoteknoloji ürünü fotosel ya da daha sıradışı fotosentez düzenekleri sayesinde belki de bu priz hayata geçirilebilir. Daha önce cama kaplanan bir filmden güneş enerjisi sayesinde elektrik elde edilebilmişti.

Güneş enerjisiyle çalışan  priz usb özelliği ve birkaç iyileştirme ile piyasaya sürülebilir.

Daha önceki güneş enerjili pencere için ;

http://www.gercekbilim.com/artik-pencereleriniz-elektrik-uretecek/

cam priz-gerçek bilim

 

Kaynak : http://www.mnn.com/green-tech/research-innovations/blogs/a-solar-powered-plug-that-sticks-to-windows-and-out-from-the#

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu