Cumartesi , Ocak 25 2020
Anasayfa / Bilim / Virgin Galactic SpaceShipTwo Uzay Gemisi Test Uçuşunda Düştü

Virgin Galactic SpaceShipTwo Uzay Gemisi Test Uçuşunda Düştü

SpaceShipTwo düştü B1S8hpzCYAA93sl

Virgin Galactic SpaceShipTwo yörünge altı roketi Mojave çölü üzerinde test uçuşu yaparken uçuş anomalisi nedeniyle düştü. Virgin anomalinin ne olduğunu belirtmese bölgeden alınan raporlar kazaya işaret ediyor. Bu Antares roketinin düşüşünden sonra bu hafta ikinci uzay kazası oldu. Alınan ilk görüntülerde bölgeye bazı parçaların saçılmış olduğunu gösteriyor.

İlk gelen rapor şöyle : “Virgin Galactic’in ortağı Scaled Composites  SpaceShipTwo ile bazı test sürüşleri yürütüyordu. Test esnasında yaşanan ciddi bir anomali nedeniyle araç düştü.  WhiteKnightTwo taşıyıcı uçağı yere emniyetle indi. Bizim ilk endişemiz pilotlar.. Şu otoritelerle çalışarak kazanın nedenini bulmaya çalışıyoruz.” Ayrıca şirket ocak ayından beri güç verilmiş uçuş yapmıyordu. Mayıs ayında alternatif plastik tipi yakıtla çalışan motora geçen firma, muhtemelen ilk denemesi yapıyordu.

SpaceShipTwo uzay mekiğindeki pilotların durumu halen kesinleşmiş değil. İlk alınan görüntülere göre kaza mahaline inen helikopter muhtemelen sedyeyle pilotları taşıyordu. Pilotlar düşmeden paraşütlerini açmış olabilirler. Bazı kaynaklarda pilotların birinin öldüğü diğerinin de yaralandığı belirtiliyor.

Kaynak . : PopSci 

paraşüt

Virgin-Galactic

 

 

galaktik

 

 

Facebook Yorumları

Bu haber 5301 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2200’e Kadar Dünya’ya Çarpma Olasılığı En Yüksek Gök Cisimlerinin Listesi

Potansiyel tehlikeli cisim( potentially hazardous object –PHO) yörüngesi Dünya’nın yakınlarından geçen ve Dünya’ya çarpma olasılığı olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.