Sorting by

×
BilimDahi Bilim İnsanlarıTıp ve Sağlık

ALBERT EİNSTEİN’ IN BEYNİNİN FOTOĞRAFLARI VE ARAŞTIRMASI YAYINLANDI

Albert Einstein dâhiydi, bunu hepimiz biliyoruz.  Fakat acaba Einstein beyni gerçekten nasıldı? Öldüğünden beri bir sır gibi saklanan Einstein’ ın beyninin gizemin sonunda Brain araştırma dergisinde yayınlandı. Fotoğraflar ve araştırmalar sayesinde Einstein’ ın beyninin detaylı yapısı incelendi. Böylece Einstein’ ın nasıl bir dahi olduğu anatomik açıdan açığa çıkacak.

Einstein’ ın beyni dilimlere ayrılarak, laboratuvar teknisyeni Marthe Keller tarafından 1955’ de ayrıntılı olarak incelendi.

Her beyinin eşsiz özellikleri ve detayları var. “Beyinin anatomik yapısı ve varyasyonlarının entelektüel kabiliyet arasında güçlü bağlantılar olduğu düşünülüyor,”  diyor McMaster Üniversitesi Michael G. DeGroote Tıp Okulu’ndan nörolog Sandra Witelson.

Fotoğraflar sayesinde Einstein’ ın beyninin ilginçliği açığa çıktı. Einstein’ ın ölümünden saatler sonrasında otopsi patoloğu Thomas Harvey fizikçinin beynini 240 parçaya bölerek korunma için sakladı. Bu arada düzinelerce fotoğraf çekti.

1980’lerin başında diğer araştırmacılarda Harvey’ e numuneler ve beynin fotoğrafları hakkında sorular sormaya başladı.  1999’ da Harvey ve Witelson sadece Einstein’ın geniş parietal( beynin yan kemiği) loblarındaki abnormalliğin matematiksel, görsel ve mekânsal öngörülemeyle ilişkili olduğu ve beynin bu bölgesinde normal insan beynine göre daha az boşluk olduğunu keşfetti. Hipotezleri ise şuydu:  “Eğer bu bölümde ne kadar  az boşluk olursa nöronlar arasındaki bağlantı artar.”

Resimde Einstein’ ın Belgenland’ deki müzik odasında keman çaldığını görüyorsunuz. İşte beynindeki sahip olduğu yumru tarzı yapıların, sağ kolun hareketini yönettiği biliniyor. Bugünkü beyin taramaları müzisyenlerde de benzer beyin yapıları olduğu biliniyor.

Resimde Einstein’ ın Belgenland’ deki müzik odasında keman çaldığını görüyorsunuz. İşte beynindeki sahip olduğu yumru tarzı yapıların, sağ kolun hareketini yönettiği biliniyor. Bugünkü, beyin taramaları müzisyenlerde de benzer  beyin yapıları olduğu biliniyor.

Harvey 2007’ de öldü. Mirası olan bu özel resim ve numune koleksiyonu Sağlık ve Tıp Müzesi’ ne 2010’ da bağışlandı. Bağıştan sonra beyni bilim adamları tarafından daha detaylı incelenebildi.

Sonuçta ne mi buldular, Einstein’ ın beyninin 14 fotoğrafı incelendi 85 farklı insan beyniyle karşılaştırıldı. Sonuçta, Einstein’ ın beyninin ortalama bir insan beyninden farklılıklar gösterdiği anlaşıldı. Einstein´ın beyni normal insan beyninden daha kıvrımlı ve daha pütürlü. Bu da, Einstein’ın beyninde daha fazla nöron olmasıyla ilişkilendiriliyor.

Ayrıca Einstein Beyni’ yle ilgili bir de iPad uygulaması yapıldı. Böylece Einstein’ ın beyninin kesitlerini inceleyebiliyorsunuz. Uygulamanın 9,99 dolar olduğu belirtiliyor.

iPad uygulaması için burayı tıklayın. 

 

Patolog Harvey Took tarafından çekilen fotoğrafta Einstein’ ın prefrontal korteksi (hafıza ve bilişsel yeteneklerin artışıyla ilişkilendiriliyor) sıradışı bir şekilde kıvrımlı. Beynin sağ tarafında 4 büyük çıkıntı görülüyor. Normal insanlarda bundan sadece üç tane bulunuyor.
Patolog Harvey Took tarafından çekilen fotoğrafta Einstein’ ın prefrontal korteksi (hafıza ve bilişsel yeteneklerin artışıyla ilişkilendiriliyor) sıradışı bir şekilde kıvrımlı. Beynin sağ tarafında 4 büyük çıkıntı görülüyor. Normal insanlarda bundan sadece üç tane bulunuyor.


Kaynak: http://www.npr.org/blogs/health/2012/11/19/165483381/scientists-get-a-new-look-at-einsteins-brain

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu