Bilimsel GelişmeBiyolojiMakalelerTıp ve Sağlık

Yetişkinlerde İlk Kez Depresyon Teşhisi İçin Kan Testi Geliştirildi

depresyon kan testi

Northwestern Medicine® (İlaç) Firması’ndan bilim insanları yetişkinlerde majör depresyonu tespit edebilecek bir kan testi geliştirdiler. Devrim niteliğindeki gelişme sayesinde depresyon için ilk objektif bilimsel teşhis imkanı doğdu. 9 RNA kan işaretleyicisinin (marker) seviyesini tespit ediyor. RNA molekülleri DNA genetik kodlarını yorumlayan mesajcılar talimatları  da aktarıyor.

Ayrıca kan testi bazı işaretleyicilerden yola çıkarak bilişsel davranışsal terapi tabanlı bazı marker davranışlarından tedavinin uygulanacağı kişiye özel terapinin yapılmasını sağlıyor.

Bu test kandan yola çıkarak bilişsel(kognitif) terapideki biyolojik etkileri test ederek, terapinin başarısını ölçebilecek. Terapi gören insanlarda 18 hafta sonrasında marker seviyeleri değişti  ve depresyondan iz kalmadı.

“Bu sayede aynı kolesterol ölçümü gibi kanda ölçüm yapılarak, bilimsel teşhis imkanı doğuyor. Bu test 21.yy’da mental teşhis imkanı sağlarken, depresyon gibi bir hastalığa kişiselleştirilmiş ilaç imkanı doğuruyor,” testi geliştiren Psikiyatri Profesörü Eva Redei .

Redei daha önce de ergenlerde depresyon teşhisi koyan bir kan testi geliştirmişti. Ergen ve yetişkin depresyonunda çoğu marker değiştiğinden farklı testler gerekiyor.

Depresyon için biyolojik diagnostik test arayışı onlarca yıldır sürüyordu. Daha önceki test hastanın semptomlarını doğru ifade edebilme kabiliyetine ve doktorun bunlardı doğru yorumlamasına bağlıydı. Bu nedenle hastalıklarını ifade edemeyen hastaların depresyonları sürekli atlanabiliyordu.  ABD’de majör depresif bozukluklar % 6,7 ‘yi etkilerken, bu sayının doğru teşhisle iki katına çıkabileceği düşünülüyor. 2 ila 40 ay kadar geç teşhis edilen depresyonun tedavisi zaman geçtikçe zorlaşıyor.

Araştırmada 21 ila 79 yaş arasında 32 hasta tedavi edildi ve kontrol grubunda aynı yaşlardan 32 depresyona girmemiş sübje katılımı sağlandı. Bazı hastalar uzun süredir antidepresan kullanmalarına rağmen halen depresyondaydılar.  Northwestern genel tıp kliniğinde hastalarla telefondan ve yüz yüze yapılan önceki raporlar da kıyaslandı.

Terapi süresince araştırmacılar depresyona giren insanlar seviyeleri değişen 9 farklı RNA kan markeri tespit etti. Bu sayede depresyon teşhisi konulabiliyor. 18 haftalık tedavi sonucunda ise marker seviyeleri önemli miktarda değişti. Halen depresyonda olan hastalarda ise bu seviyeler değişmedi.

Kaynak : ScienceDaily 

Referans :

  1. E E Redei, B M Andrus, M J Kwasny, J Seok, X Cai, J Ho, D C Mohr. Blood transcriptomic biomarkers in adult primary care patients with major depressive disorder undergoing cognitive behavioral therapy. Translational Psychiatry, 2014; 4 (9): e442 DOI: 10.1038/tp.2014.66
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu