Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biyoloji / Katarakt İçin Göz Damlası Tedavisi Geliştirildi

Katarakt İçin Göz Damlası Tedavisi Geliştirildi

eye-drop-cataract@2x

Katarakt körlüğe kadar ilerleyebilen  ve cerrahi müdahale gerektiren bir göz hastalığıdır. Zamanla giderek artan, okuma ve araba sürmeyi zorlaştıran katarakt cerrahi veya lazerler tedavi edilmeye çalışılıyor. Yeni yapılan bir araştırmaya göre vücutta doğal olarak bir molekül göz damlası yardımıyla kullanılarak kataraktı iyileştirebilir.

Bilim insanları kataraktın başlamasında lanosterol adı verilen bir molekülün yokluğu nedeniyle olduğundan şüpheleniyorlardı. Bu şüphe Çin- Sun Yat-sen Üniversitesi’nde iki çocukta kalıtsal olarak katarakt olmalarından dolayı lanesterol üretimlerinin olumsuz etkilendiğinin bulunması sayesinde onaylandı. Araştırmacılar bu proteinin katarakt oluşumunu engellediğini düşünüyorlar.

Bilim insanları doğuştan katarakt problemi yaşayan köpeklerde lanosterol içeren göz damlaları kullanarak kataraktlarını tedavi ettiler. 6 haftalık tedavi sonucunda kataraktların boyutu ve bulanıklığında düşüş gözlendi.

“Araştırmamız lanosterolün lens protein birikimi engelleyerek, katarakt tedavisinde kullanılabilecek anahtar molekül olduğunu gösteriyor,” diyor araştırmacılar.

Katarakt tedavi edilmezse körlüğe neden olabiliyor ve tüm dünyada 10 milyondan fazla insanı etkiliyor. Araştırma Nature dergisinde yayınlandı.

Facebook Yorumları

Bu haber 5517 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3D Biyoyazıcıyla Fonksiyonel Kalp Kapakçığı Basıldı

Her ne kadar 3D biyoyazıcılarla organ basmak için henüz çok erken olsa da, bir gün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.