Tıp ve Sağlık

Avrupa’da En Çok İngiliz Bebekler Ağlıyor

Avrupa’da en fazla yeni doğan İngiliz bebeklerin ağladığı ortaya çıktı. İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nden bilim adamları, birçok Avrupa ülkesinde, sebebi bilinmeyen, belirli saatlerde nöbetleri olarak nitelendirilen kolik rahatsızlığının sıklığını inceledi.

3 aylıktan küçük 8 bin 700 bebeği kapsayan 28 uluslararası çalışmayı değerlendiren bilim adamları, en fazla kolik görülen bebeklerin İngiltere’de olduğunu saptadı.

Araştırmaya göre İngiltere’yi Kanada ve İtalya izledi. En az kolik görülen ülkeler ise Danimarka, Almanya ve Japonya olarak belirlendi.

Bebeklerin doğumdan sonraki ilk iki hafta günde ortalama 2 saat ağladığını, 6. aya kadar da bu sürenin 2 saat 15 dakika olduğunu belirten bilim adamları, yaklaşık 3 ay sonra bebeklerin günde ağlama süresinin 1 saat 10 dakikaya düştüğünü vurguladı. Ancak bilim adamları İngiltere’de ebeveynlerin bu süreci daha zor geçirdiğine dikkati çekti.

İngiltere’de 1-2 haftalık bebeklerin yüzde 28’inin günde 3 saatten fazla ağladığını, bu bebeklerde en az haftada 3 kez kolik görüldüğünü saptadı. Kanada’da 3-4 haftalık bebeklerin yüzde 34’ünün, İtalya’da ise 8-9 haftalık bebeklerin yüzde 21’inin ortalamadan fazla ağladığı belirlendi.

Danimarka, Almanya ve Japonya’da ise durumun çok farklı olduğunu belirten bilim adamları bu ülkelerde doğan bebeklerin ortalamadan daha az gözyaşı döktüğünü vurguladı.

Araştırma, Danimarka ve Japonya’da 3-4 haftalık bebeklerin yalnızca yüzde 5,5’inin, Almanya’da ise yüzde 6,7’sinin normalden fazla ağladığını gözler önüne serdi.

Bilim adamları bu durumun kültür farkı, ekonomik durum, ebebeyn tutumu, gebelik süreci hatta genetik etkenler gişbi birçok sebebi olabileceğine dikkati çekti. Ayrıca bilim adamları, beslenme alışkanlığının değiştirilmesinin bebeğin ağlamalarını azaltabileceği önerisinde de bulundu.

Araştırmanın sonuçları ‘’The Journal of Pediatrics’’ dergisinde yayımlandı.

Kolik teşhisi için pediastristler Wessel kriterini esas alıyor. 1950lerde Wessel, günde 3 saat, haftada 3 gün ve en az 3 hafta devam eden ağlama ve huzursuzluk ataklarına kolik adını vermişti.
Kolik, yüzde kızarma ve buruşma, yumrukları sıkma, bacaklarını karnına doğru çekme gibi ağlama ataklarıyla kendini gösteriyor.

https://www.sciencesetavenir.fr/sante/maladie-enfant/les-pleurs-des-bebes-plus-frequents-au-royaume-uni-qu-en-allemagne_111990

Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Avrupa’da En Çok İngiliz Bebekler Ağlıyor - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu