Alternatif Enerjiİklim DeğişimiMühendislikTeknolojiTeknoloji HaberVideobilim

Ulstein Toryumla Çalışan Çevreci Gemi Konseptini Duyurdu

Norveç kökenli denizcilik şirketi Ulstein, toryumla çalışan 149 m uzunluğundaki yeni nesil araştırma ve kurtarma gemisi Thor’u tanıttı. Gemi toryum eriyik tuz reaktörü kullanarak elektrik üretiyor ve bataryaları şarj ediyor. Böylece gemi hem çevreci hem de her koşulda çalışabilen bir teknolojiye sahip oluyor.

Çevre bilinci arttıkça eko turizm de gidere büyüyen bir iş kolu haline geldi. Özellikle kutular gibi egzotik çevreleri ziyaret etmek önem kazandı fakat doğa artık çok kırılgan. Bu nedenle kuzey kutbu  ve Antartika bölgelerdeki katı regülasyonlara uyacak teknolojilerin kullanılması gerekiyor. Ayrıca buz denizlerinde gemilerin yakıtını doldurmak oldukça pahalı ve doğaya zarar verme potansiyeli taşıyor.

İşte bunun üstesinden gelmek için Ulstein çok amaçlı thor gemisini geliştirdi. Kutup denizlerinde çalışabilecek, araştırma ve kurtarma görevlerini yakıt ikmali yapmadan gerçekleştirebilecek ve şarjlı bataryalarıyla elektrikle gidebilecek bir seyahat gemisi tasarlamak üzere yola çıktılar.

Thor yeniden şarj olabilen geleceğin gemilerinden biri olarak tasarlandı. Ayrıca Ulstein, 100 metre boyunda diğer bir gemi olan Sif konsepti üzerinde çalışıyor. 80 yolcu ve 80 mürettebat taşıyan bataryayla çalışan gemi Ice Class 1C sınıfında ve Thor tarafından denizde yeniden şarj edilebilecek.

Thor, portatif 4. Nesil MSR toryum reaktörü kullanabilir. Uranyum yerine Toryum kullanan reaktörde toryum tuz karışımında çözünerek 700 °C’ye kadar ısıtılıyor. Bu karışım hem soğutucu hem de toryum için bir konteynır görevi görüyor. Erimiş tuz reaktörü, atmosferik basınç altında çalışıyor ve pasif soğutma sistemleri ile acil kapanma durumunda çalışıyor. Erimiş karışım aynı zamanda reaktörün yeni doldurularak kimyasal bir döngüyle temizlenebileceği anlamına geliyor.

Ulstein’a göre reaktör 4 keşif gemisine aynı anda güç verecek kadar güç verecek ve geminin ömrü boyunca nükleer reaktöre yeniden yakıt doldurulmasına ihtiyaç yok. Thor ve Sif sessiz yolculuklar için elektrikli bir itiş sağlıyor. Thor’un tasarımında helikopter pistleri, kurtarma botları, laboratuvarlar gibi son teknoloji donanımlar yer alıyor.

Kaynak: https://newatlas.com/marine/ulstein-thorium-powered-ship-concept-ecocruising

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ölen bilim insanları aklıma geldi. Toryumun geleceğinden bahseden ve uçak kazasında yok olan bilim insanlarımız.. bu haberde onların gerçekliğini yansıtıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu