Sorting by

×
BilimMakalelerTıp ve Sağlık

Üçüncü El Sigara Dumanı Sigara İçiciliği Kadar Ölümcül Olabiliyor

Yeni yapılan bir araştırmaya göre ikinci el (pasif) sigara içiciliğinin üçüncü el içicilik kadar ölümcül olduğu Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından gösterildi. Bilim insanları üçüncü el sigara dumanının ilk hayvan çalışmasını yaparak üçüncü el adı verilen sigara içiciliğinin oldukça zararlı olduğunu gösterdi.

Normalde ilk el sigara içiciliği adı verilen içicilikte sigara sadece içen tarafından teneffüs edilse de ikinci el içicilikte yani pasif içicilikte sigara içmeyen dumandan ve diğer maddelerden etkileniyor. Üçüncü el sigara içiciliğinde ise sigara içildikten sonra ortamda eşyalara sinen sigara dumanı giderek daha zehirli oluyor.

“Fareler üzerinde yaptığımız araştırmalarla insanlar üzerinde üçüncü el sigara içiciliğinin belli başlı organlar üzerindeki etkilerini simüle ettik. Özellikle karaciğer ve akciğerlerde önemli hasarlar olduğunu tespit ettik. Farelerdeki yaraların daha geç iyileştiğini gözlemledik. Ayrıca farelerde hiperaktivite gözlemlendi,” diyor hücre biyolojisi bölümünden Prof. Manuela Martins-Green.

Araştırmada üçüncü el sigara içiciliğinin toksik etkileri incelenerek, potansiyel düzenleme politikaları ve önleyici faaliyetler temel alındı. Özellikle evlerde içilen sigara nedeniyle halılara, eşyalara ve perdelere sinen hatta çocukların odalarına sinen toksik sigara kalıntılarının yüksek derecede kanserojen maddeler içerdiği gösterildi.

Prof. Martins-Green tarafından yönetilen araştırmalarda üçüncü el sigara içiciliğinin laboratuvar ortamında yapılan deneylerinde, çoklu organ sistemlerinde değişimlere ve ikinci el sigara dumanına maruz kalan çocukların dışkılarında bulunan sigaraya özgü kanserojen maddelere oldukça benzer maddelerin gözlenmesine neden oldu.(dolayısıyla üçüncü el içicilikte oluyor)

İşte tespit edilen  sonuçlar:

  1. Karaciğerde üçüncü el içicilikten dolayı, lipid seviyelerinden artış ve alkolden bağımsız karaciğerde yağlanma hastalığı, siroz ve kanser öncülü ve kalp(kardiyo vasküler) hastalıklarına yol açma.
  2. Akciğerlerde üçüncü el sigara içiciliğe bağlı olarak, aşırı kolajen üretimi ve sitokin iltihabında artış. Fibrozisden meyilli olarak, iltihaplı hastalıklar ; astım ve kronik obstrüktif(engelleyici) akciğer hastalığı.
  3. Farelerde yaraların zor iyileşmesi, insan sigara tiryakilerinde benzer özellikler gösteren ve ameliyata kadar giden zayıf iyileşmeye benzer etkiler.
  4. Son olarak aşırı üçüncü el sigara içiciliğine maruz kalan farelerde hiperaktiflik olduğu gösterildi.

 

“Elde edilen son bilgiler toplandığında  çocuklarda, uzun süreli ikinci ve üçüncü el sigara dumanı sonucunda nörolojik bozukluklara rastlanma olasılığında ciddi bir artış görülüyor. Özellikle sigara içilen çevrelerde bulunan çocuklarda kısa dönemli veya uzun dönemli sağlık problemlerinin çıkabileceği ya da hayatlarının geri kalan kısmında ortaya çıkma olasılığının yüksek olduğu gösterildi.

Ayrıca araştırmada evde bir ya da iki yetişkin sigara içtiğinde oluşacak ikinci ve üçüncü el sigara dumanının olduğu evlerde  yaşayan çocukların sigara içilmeyen evlerde yaşayan çocuklara göre % 40 daha fazla hasta olduğu gösterildi.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2014/01/140130190453.htm

Daha önce sigarayla ilgili yayınlanan araştırmada eşyalara sinen dumanın giderek daha da zehirlediği gösterilmişti.

http://www.gercekbilim.com/bilim-insanlari-ortama-sinen-sigara-dumaninin-zamanla-zararinin-arttigini-buldu/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu