Bilimsel GelişmeKimyaNanoteknolojiTıp ve SağlıkVideobilim

Nano Denizaltılar ile Spesifik Kanser Hücreleri Öldürüldü

2015 yılında Rice Üniversitesi’nden bilim insanları, aynı bilimkurgu filmlerindeki gibi ışıkla ilerleyen nano denizaltılar ürettiler. Bu minik moleküler makineler ultraviyole ışıkla aktive oluyor ve hareket kazanıyor. 2016 yılında Nobel Kimya Ödülü alan Bernard Feringa’nın önceki araştırmasına dayanan bu çalışma nanomakinelere dayanıyor. Bu tek moleküllü makineler yeni bir çalışmayla spesifik kanser hücreleri hedef alınarak,bu hücreler delinebiliyor. Geleceğin nano ilaç tedavileri için böylece yol açılmış oluyor.

Bu moleküler makineler, 244 atomdan oluşuyor ve kuyruk benzeri bir iticiyle, UV ışığına maruz kaldığında itiş sağlıyor. 2015’de bu konseptin işe yaradığı kanıtlandıktan sonra, ekip bu moleküler motorun tek bir hücreye delebileceğini göstermek için kolları sıvadı.

“Biz bu nanomakinelerin hücre membranına nasıl tutunabileceğini hesap ederek, onları döndürdüğümüzde ne olacağını görmek istedik, “diyor James Tour.

İlk olarak ekip moleküler motoru spesifik bir hücreyi hedeflemesi için bir bileşene tutturmak zorundaydı. Deneylerin başlangıcında molekülü insan prostat kanser hücrelerine tutturmak için bir peptit görevlendirdi. Moleküllerin hedef hücrelere etkili bir şekilde tutturulduğu gözlendi, fakat bunlar UV ışığı tetikleyene kadar delmedi. Bir kez motorlar tetiklendiğinde  saniyede 2 ila 3 milyon dönüş yaparak hücre membranını deldi ve hücreyi 3 dakikada öldürdü.

Asıl zorluk ise bu nano denizaltıları uv ışığı dışında yoğun doku yüzeyinde tetikleyecek bir ışık bulmaktı. Bu durumda yakın kızılötesi ışığın tetiklemesiyle vücudun derinliklerinde işe yarayabileceği gözlendi.Bu proseste ise iki foton rotoru çalıştırmak için yeterli.Yakın kızıltötesi dokunun derinliklerine gidebildiğinden, atık yüzeyden kaynaklanan limitler yoktu.

Halen yapılması gereken çok iş olsa da klinik tedaviler için bu teknoloji umut vaat ediyor. Kanser hücrelerini yok etmek için kullanıldığı kadar bu teknoloji ilaçların taşınması için de kullanılabilir.

Araştırma da sonraki adım nanomakinelerin, küçük canlılarda etkin kullanımın araştırılması olacak.

Kaynak : http://newatlas.com/molecular-motor-kills-cancer-cell/51173/

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Nano Denizaltılar ile Spesifik Kanser Hücreleri Öldürüldü - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu