Sorting by

×
Elektronikİlginç BilimNanoteknolojiTeknoloji HaberYeni İcatlar

Süper İnce Elektronik Tekstil Sayesinde Giysiler Video Oynatabilecek

afgan kızı

Bilim ve teknoloji durmak bilmiyor. Yeni nesil bir teknoloji sayesinde gelecekte elbisenizde veya tişörtünüzde istediğini deseni oluşturabilirsiniz. Çünkü bu teknoloji renk ve deseni değiştirebiliyor. Araştırmacılar esnek , deri benzeri ince bir ekran ürettiler. Voltaj uygulandığında renkler değişiyor. Ekran o kadar ince ki, insan saçından bile oldukça ince. Milisaniyeler içinde tüm renk spektrumuna ulaşılarak değiştiriliyor. Bugüne kadar esnek ekranlar sınırlı bir renk paleti sunuyor ve değişimleri 10 saniye sunuyordu. Tabi hızlı değişen OLED ekranları saymazsak.

 

Metalik örgü benzeri nanoyapılar sıvı kristalle doldurularak, plastik tabakalar arasında birleştirilerek, ultra ince ve daha verimli ekranlar üretildi. Cep telefonu ekranına benzemeyen bu ekran ışık kaynağına ihtiyacı yok. Sıvı kristale voltaj uygulandığında, moleküler oryantasyon değişerek, farklı dalga boylarında ışık yansıtılarak veya nano yapı tarafından absorblanıyor.

 

Central Florida Üniversitesi’nden araştırma ekibi 1mm büyüklüğünde National Geographic’in “Afgan Kızı “renkli resmini voltaj değiştirerek oluşturdu. Araştırmacı Debashis Chanda, bu küçük görüntünün büyütüldüğü takdirde televizyonların görüntü kalitesi kadar iyi bir görüntü yaratacağını belirtiyor. “Eğer doğaya bakarsanız ahtapot ve bukalemeonlar ciltlerinde renkler yaratılarak ortam ışığı üretebildiklerini görürsünüz. İstediğiniz yüzeyde renk veya şema değiştirmek isterseniz bu türde bir teknoloji kullanabilirsiniz,” diyor Chanda.

 

Chanda bu teknolojinin geniş bir kullanım alanı olduğunu ve ucuza mal olduğunu belirtiyor. Sadece e-kitaplar değil, dergilerde kullanılabilir. Ayrıca bu sayede akıllı kamuflajlar, renk değiştiren moda eşyaları ya da duvar boyutunda ekranlar üretilebilir.

PopSci

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu