AstronomiMühendislikTeknoloji HaberUzay-Zaman

Mars Ana Kampı’nın 2028’de İnsanlı Görevlerine Başlaması Planlanıyor

Ünlü uçak üreticisi Lockheed Martin, tüm ağırlığını 11 yıl içinde insanları Mars’a taşıyacak bir plana veriyor. Bu görev Mars’ta 6 insanı barındırabilecek bir uzay istasyonu ile Mars ana kampını kurmayı içeriyor. Aynı dünyamızın etrafında dönen ISS(Uluslar arası Uzay İstasyonu) gibi bu uzay istasyonu da Mars’ın yörüngesinde dönecek.

Elon Musk Mars’a toplu taşıma çözümleri üzerinde çalışa dursun, Lockheed Martin Mars yüzeyinde erken bir araştırma yapmaya imkan verecek erken bir aşamalı görev üzerinde çalışıyor. Mars yüzeyinde araştırma yaparak, insanların 2030larda inebileceği en ideal iniş bölgesini tanımlamaya yardım etmek istiyor.

Bu teknoloji yol haritasında, havacılık devi 2028’e kadar mevcut teknolojiyi kullanarak yörüngede bir Mars uzay istasyonu kurmayı planlıyor.

İlk Parça 2021’de Yollanacak

2021 yılında Mars Base Camp(ana kamp) ilk bileşenini yerleştirmeyi planlıyor. Bu parçayı taşıyacak roket bugüne kadar yapılmış en büyük roket olacak, çünkü yük ve bileşenler çok ağır. 98 metre uzunluğundaki bu roket sayesinde, Mars’ın yörüngesine ekipmanlar ve istasyon parçaları taşınabilecek.

Bazı parçalar yörüngede birleştirilecek, bazıları Mars’taki buluşmada yapılacak. Parçalar solar elektrik itişle yol alacaklar. Bu sistemde güneş enerjisi kullanılarak zenon itki gazı plazmadan egzos çıkışı yaparak, normal kimyasal roketlere göre 10 kat daha verimli çalışıyor.

2028’e kadar insanlı uçuşlar için her şey hazır olmalı. 6 astronot Uzay Fırlatma Sistemine yerleştirilmiş Orion uzay mekiğiyle bu yolculuğa başlayacak. Bu mekiklerden biri doğrudan uzay istasyonuna giderken, diğer Mars’ın iyi ayı Deimos ve Phobos’u inceleyecek ve sonra Mars Ana Kampı’na kenetlenecek.

Uzay istasyonu birleştirilip, mürettebat geldiğinde Mars yüzeyinde gerçek zamanlı joystick operasyonlarıyla kayalar ve toprak analiz edilerek, 2030 yüzey görevleri için en ideal iniş alanları aranacak.

Lockheed Martin Mars için ISS’den farklı bir uzay istasyonu tasarlıyor. Bu sistem uzun süre insansız çalışacağından, hem verimli hem de otonom bir sistem olacak. Orion kapsülünün pek çok özelliği var aslında; temel hayat desteği, navigasyon, iletişim ve radyasyondan koruma.

ESA servis modülü takılı Orion Mekiği

Orion 1000 güne kadar olan görevleri desteklemek için yapıldı ki; Mars Ana Kampı’nda mürettebatın 30 il 60 gün konuklamaya ihtiyacı olacak. Görev bittikten sonra Orion kapsülleri mürettebatları alarak Dünya’ya götürecek ve onları atmosferden girerken koruyacak.

Bakalım yıllardır bilim kurgu filmlerine konu olan Mars’da koloniler kurulabilecek mi ?

Kaynak : http://newatlas.com/lockheed-martin-mars-base-camp/48832/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Geri bildirim: Mars Ana Kampı’nın 2028’de İnsanlı Görevlerine Başlaması Planlanıyor - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: Mars Ana Kampı’nın 2028’de İnsanlı Görevlerine Başlaması Planlanıyor - HaberdeBugun.Net
  3. Güzel haber ama nasıl desem? Elon Musk ve türevlerinin tehlikeli ama cesur girişimleri mi, yoksa Lockheed Martin gibi devlet destekli şirketlerin ağırdan ama sağlam adımları mı? Bence cesur girişimciler daha erken yol alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu