Sorting by

×
BilimGenelHaberlerUzay-Zaman

Araba büyüklüğündeki Mars Gezgini Curiosity “Merak” Mars’a İndi

NASA’ nın şu ana kadar en gelişmiş gezgini Curiosity Kırmızı Gezegen’e indi. 6Ağustos 2012  8: 31′ de Mars’ a inerek 2 yıllık keşif görevine başladı. Bununla beraber Curiosity,  NASA’ nın en çok korktuğu atmosferden geçen aracın 7 dakikalık maruz kaldığı tehlikeyi atlatmış oldu.

 

İnişde bütün aşamaları başarıyla geçen Curiosity başarıyla Mars’ a indi. En seçkin mühendisler ve bilimadamlarından oluşan ekip, bu kadar büyük bir aracı Mars’a indirmeye başardı. Başkan Obama’ nın desteklediği projeyle 2030′ un ortalarına doğru Mars’ a insanları taşıyan bir uzay aracının gideceği belirtiliyor.

Curiosity’nin indikten sonra Mars yüzeyinden görüntüler yollamaya başladı.Fotograflardan Mars’ ın kayalık yüzeyi görülebiliyor.


İniş anı ve simülasyonu.

Curiosity Mars’ ta son derece gelişmiş cihazlarıyla kimyasal ve fiziksel analizler yapacak.Böylece Mars’ ta daha önce hayat olup olmadığı araştırılacak. Ayrıca Mars’ taki koşulların yaşamaya ne kadar elverişli olduğunu da araştıracak.

NASA Mars programı sitesi : http://www.nasa.gov/mars and http://marsprogram.jpl.nasa.gov/msl .

Görevi Facebook ve Twitter’ dan  takip etmek için

http://www.facebook.com/marscuriosity

http://www.twitter.com/marscuriosity

https://www.facebook.com/pages/Gerçek-Bilim/299613316804163?ref=ts

https://twitter.com/gercekblm

 Curiosity’ nin kullandığı 10 süper teknoloji cihaz için

http://www.gercekbilim.com/mars-gezgini-curiosity-nin-kullandigi-10-son-teknoloji-cihaz/

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu