Sorting by

×
BilgisayarGenelTeknoloji Haber

Düşük Enerji Tüketimiyle Eşsiz Özellikteki Grafen Telekomünikasyonda Yeni Bir Örnek Teşkil Ediyor

120715141409

Kolombiya Mühendislik tarafından yapılan yeni araştırmaya göre; grafenin non-linear optik yapısı sayesinde optik bağlantılarda ve düşük güçlü fotonlu entegre devrelerde pek çok uygulamada geniş kullanım olanağı bulacağı söyleniyor. Sadece bir karbon atomu kalınlığındaki grafen plakasının değişimi ile normalde pasif olan devreyi aktif hale getirilir ve bu da mikrodalga fotonik sinyaller üretir ve parametrik dalgaboyunda telekomünikasyon dalgalarına dönüştürür.

“Grafenin güçlü non-liner tepkisini açıklamak ve ispatlamak zorundaydık.Bu da yeni hibrit devrenin anahtar bileşeniydi.” diyor Tingyi Gu, araştırmanın baş çalışanı ve elektrik mühendisliği doktora adayı.Ayrıca ekliyor; “Bu grafen-silikon hibrit devrenin   verimliliğini göstermek, bütün optik işlenen elementlerin daha hızlı ve verimli çalışacağı anlamına geldiğinden çok önemlidir.”

 

 

 

 

Kaynak :

http://www.sciencedaily.com/releases/2012/07/120715141409.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu