Sorting by

×
ElektronikMakalelerMetalurjiNanoteknoloji

Tuz Tanesi Büyüklüğünde ve İnanılmaz Fotoğraflar Çekebilen Ultra Küçük Kamera Yapıldı

Bilim insanları sadece bir tuz tanesi büyüklüğünde ve benzerlerine oranla daha kaliteli fotoğraflar üretebilen ultra kompakt bir kamera ürettiler. Meta yüzey adı verilen teknolojiyle kameranın yüzeyi 1,6 milyon çubukla kaplanarak, normal kamera lensleriyle elde edilebilecek kadar iyi bir görüntü elde edildi.

Yeni teknoloji sayesinde vücudumuzun derinliklerinde ilerleyerek, görüntü aktarabilecek minyatür yumuşak robotlar üretilebilir. Böylece insan vücudunun derinliklerindeki gizemler ve prosesler aydınlatılabilir.

“Bu mikro yapıları tasarlamak ve konfigüre etmek oldukça zordur. Daha önceleri, büyük bir RGB görüntüsü almak için,  milyonlarca nano yapının, işlem sonrası algoritmalarla nasıl birlikte tasarlanacağı belirsizdi.”” diyor Princeton Üniversitesi’nden bilgisayar bilimci Ethan Tseng.

Bu kamerada kullanılan özel tekniklerden biri de donanımla yazılımı birleştirmek oldu. Böylece makine öğrenme teknikleri kullanılarak, bulanıklık ve titreşimler azaltıldı. Bu kamera etkili bir şekilde yazılım desteği kullanarak, görüşünü iyileştiriyor.  

Soldaki 2018’de kaydedilen görüntü, sağda 2021’de kaydedilen görüntü

Dahası bu algoritmalar kullanılarak, kameranın baktığı şeyleri otomatik olarak tespit etmesi sağlanabilir. Bu sayede insan vücudundaki hastalıklar erken teşhis edilebilir.

Normal eğimli lens veya plastik lens üretiminde kullanılan tekniklerin aksine yeni teknolojide sadece yarım kalınlığında bir meta malzeme kullanılıyor. Her bir 1,6 milyonluk çubuk kameranın en iyi görüntüyü vermesi için tasarlanıyor ve optimum konfigürasyon için bilgisayar modelleme kullanılıyor.

Cam benzeri silisyum nitrürden yapılan meta-yüzey günümüzde kullandığımız elektronik cihazlara kolayca adapte olmalıdır. Fakat bu teknolojiyi laboratuvardan seri üretime getirmek için halen yapılması gereken birçok işlem var. İşte bu hedefe ulaşıldığında ancak iyi görüntü veren süper küçük kameralara sahip olabileceğiz.

Bu kameraların diğer bir kullanım alanıysa akıllı telefonlar gibi teknolojilerde tüm yüzeyi bu kameralardan yaparak görüntü üretebiliriz. Yani arkada 3-4 kameralı bir telefon yerine, arka yüzey tümüyle kameraya dönüştürülebilir. Böylece çok yüksek çözünürlüklü kameralara sahip olabiliriz.

Geleceğin cihazlarının yapımında tümüyle yeni teknolojiler kullanılabilir.  

Araştırma Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/this-new-ultracompact-camera-is-the-size-of-a-grain-of-salt

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu