Sorting by

×
Tıp ve Sağlık

Tütüne Bağlı Ölümler 1990’dan Bugüne Kadar Arttı

Dünya genelinde birçok ülkede tütün kullanımına karşı 1990’dan bu yana bazı ilerlemeler kaydedilse de, tütün kullanıcılarının sayısı ve tütüne bağlı ölümlerin arttığı belirlendi.

 Yüzlerce bilim adamının  oluşturduğu konsorsiyumun Global Burden of Diseases raporunda, 2015’te 4 erkekten 1’i ve 20 kadından 1’inin her gün tütün kullandığı, bunun da yaklaşık 1 milyar kişinin tiryaki olduğu anlamına geldiği belirtildi.

1990 yılında 3 erkekten 1’i ve  12 kadından 1’inin her gün tütün kullandığının hatırlatıldığı raporda, bu orana rağmen dünya nüfusunun artmasına bağlı olarak 1990’da tütün kullanıcılarının sayısı 870 milyonken 2015’te bu sayısının 930 milyonu geçtiği vurgulandı.

Raporda ayrıca, 2015’te 6,4 milyondan fazla kişinin tütüne bağlı nedenlerden öldüğü bunun da yüzde 4,7lik bir artışı ifade ettiği kaydedildi.

Dünyada 10 ölümden 1’i tütün kullanımından kaynaklanıyor, bunların yarısı Çin, Hindistan, ABD ve Rusya’da meydana geliyor.

Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Tütüne Bağlı Ölümler 1990’dan Bugüne Kadar Arttı - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu