Sorting by

×
DeneyselElektronikFizikİlginç BilimMühendislikTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

Müzik Çalabilen Mini tinyTesla Tesla Bobini ile Yıldırımlar Yaratın

onetesla-tinytesla

Geçen sene DIY müzikli tesla bobini kiti üreten firma, yeni ve küçük bir tesla bobini üretti. Bu ufak tesla bobini büyük bir tesla bobini gibi ufak yıldırımlar yaratarak, elektrikten müzik yapıyor. Aynı sihirbazın çırağındaki gibi aslında. MIDI müzik çalarken elektriği polifonik olarak müziğe dönüştürebiliyor. Aslında gerçekten çok havalı bir oyuncak olmuş. Zamanında Nikola Tesla’nın bunun benzeri fakat devasa bobinleri kullanarak yaptığı şovlar o zamanlar için bilimin gerçekleşen büyüleri gibiydi.

tinyTesla kit adı verilen kit Kickstarter destek arayışına çıktı. Oldukça ilgi çeken proje sadece 12 saatte istediği desteğe ulaştı. Videoda Electric Six ‘den Danger High Voltage parçası (güzel bir allegori) çılgın bir şekilde çalınabiliyor. 15 cm büyüklüğündeki(6 inç)  bu ufak tesla bobininin kurulumunun kolay olduğu belirtiliyor. Kitin bir lehimli bir lehimsiz versiyonu bulunuyor. Böylece elektronik fanatikleri için de bir toplama kiti oluşturulmuş. Kitin performansının ,müziksel kabiliyetinin ve güvenirliğinin yüksek olduğu belirtiliyor. Yankılanmayan(non-rezonans) birincil folyo ,alüminyum toroidle yapılmış ön sarımlı ikincil rezonans ve 3 inçlik dairesel kontrol (Insulated Gate Bipolar Transistor ) kartı kullanılmış . Sistem 340 voltta çalışıyor. Cihazın 110 V ve 220 V versiyonları mevcut. tinyTesla bobinine bağlı akım kesici bilgisayardan gelen polifonik melodiyi USB yardımıyla alarak fiber optik kabloyla iletiyor.

İlk versiyondan gelen geri beslemelere istinaden 12 inçlik(38,1 cm) dual rezonans katı hal(TS dual-resonant solid state model ) modelini üretti. Doğrudan kendi midi portu olan bu versiyon usb ile bilgisayara da bağlanabiliyor. Bu versiyon daha uzun yıldırımlar yaratmak için üretildi.

149 dolara satılacak tinyTesla kiti Ocak 2015’e , 399 dolarlık 12 inçlik daha büyük kit TS ise Aralık 2014’e yollanmaya başlayacak.Böylece elektronik severler bu kiti alarak ilginç deneyler yapabilecek.

Bu çılgın oyuncağı hangi Geek istemez ki?

http://www.gizmag.com/onetesla-tinytesla-diy-coil-kit/33246/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. İyi günler;
    Bende yapmis oldugum tesla bobinine müziğe uygun calısmasını istiyorum nasıl yapacağım konusunda yardımcı olursanız sevinirim

  2. İyi günler;
    tesla bobinini nasıl müzik ile koordineli bir şekilde çalıştırdığımızı söyleyebilir misiniz acaba ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu