İlginç BilimTeknoloji Haber

Elektronik Yayınlar Yerine Normal Kitap Okumak Daha Faydalı

kitap okumak

Yeni Zelanda’da bulunan Wellington Yavaş Okuma Kulübü’nün üyeleri bir kafede hep beraber bütün cep telefonlarını kapatarak 1 saat boyunca aralıksız kitap okuyorlar. İnsana bu gelişme devrimci bir gelişme gibi gelmiyor fakat bu tür faaliyetler dünya çapında büyük ivme kazandı ve uzmanlarda bu faaliyete katılan bireylerden elde ettikleri veriler doğrultusunda bunun beyin için sağlıklı bir faaliyet olduğunu söylüyorlar.

Grup üyelerinden elde edilen veriler; yavaş okumanın, karmaşık konularda düşünme yeteneğini artırdığını, konsantrasyonunu geliştirdiğini ve diğer insanların hislerine daha fazla önem vermeye başladığını araştırmalarla tespit ettiler.

Rush Üniversitesi’nde yapılan  ve Neurology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre yaşlılık nedeniyle meydana gelen hafıza kaybı ve zihinsel problemlerle savaşmak için düzenli olarak okuma aktiviteleri yapmak hastaların zihinsel yeteneklerini geliştiriyor. Science dergisinde yayınlanan bir diğer araştırma ise kurgu hikayeleri okumak, diğer insanların zihinsel durumlarını ve inançlarını algılamaya yardımcı oluyor.

Pew Araştırma Merkezine göre dünya genelinde okuma oranı giderek azalıyor. İnsanlar genellikle telefon, bilgisayar yada tabletlerden online kitaplardan okumayı tercih ediyor.

2006 yılında yapılmış olan  bir araştırmaya göre geliştirdiğimiz online okuma yöntemlerinin çok da faydalı olmadığını bize söylüyor. Göz takip sistemi kullanılarak yapılan araştırmada, online okurken insanların “F” biçiminde bir düzen kullandığını yani, sayfayı yukarıdan aşağı doğru taradığını yarı yoldayken sağa doğru bir kaç kelimeye bakıp makalenin en alt satırına gittiği tespit edildi. Tarama esnasında genellikle bizim için önemli olan dikkatimizi çeken kelimelere odaklanıyoruz. Bu yöntemin de en kötü yanı okuduğumuz şeyi derinlemesine anlamamıza engel oluyor.

Multimedya öğeler, görseller, sesler, hareketli imgeler, videolar ve resim galerileri dikkatimizi çekse de, yapılan araştırmalara göre bütün bu görsel içeriğin basit bir metin okumanın getirdiği kazanımları karşılamıyor. Parmaklarımızın ucundaki devasa internet kaynaklarında bize sunulan görsel içerikler basit bir metne odaklanmak kadar faydalı değil.

Derhal elimize bir kitap alıyoruz ve en yakında bulunan sıcak bir kafeye gidip kitabımızı okuyoruz…

 

KAYNAK: 

http://www.sciencealert.com/news/20141809-26196.html

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.