Sorting by

×
BilgisayarDeneyselMekatronikMühendislikTeknoloji HaberYapay Zeka

Sürücüsüz Arabaları, Daha Yola Çıkmadan Eğiten Simülatör Yapıldı

Günümüzde simülasyonlar sayesinde şoförler, pilotlar ve astronotlar kolayca sürüş öncesinde eğitilebiliyor. Peki sürücüsüz yani otonom arabalar simülasyonla eğitilebilir mi? İşte MIT’nin(Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) geliştirdiği ,yeni foto-gerçekci simülatörle sürücüsüz araçları eğitmeyi amaçlıyor.

The Virtual Image Synthesis and Transformation for Autonomy (VISTA) adı verilen simülasyon sayesinde otonom arabalar trafikte risk oluşturmadan, önce sanal bir dünyada ve sonsuz sürüş modunda test edilebilir.

Bu simülatör özellikle yoldan çıkmaya zorlanma ya da kıl payı kurtarma gibi nadir yaşanan vakaları eğitim modeli olarak kullanmaya yarayabiliyor. VISTA simülatöründe bu gibi olaylar güvenle tecrübe edilebilir.

Sürücüsüz arabanın kontrol ünitesi simülasyonun içine kuruluyor ve gerçek dünya veri setine ilişkin küçük bir bilgi veriliyor, mesela insan işten geliyor gibi.Bu kontrol ünitesi sistemin A’dan B’ye güvenli bir şekilde nasıl gideceğini kavrıyor ve yolculuk yaptıkça emeğinin karşılığını alarak gelişiyor.

Hatalar yapıldığında, sistem takviye öğrenme kullanarak, gelecek sefere daha iyi seçimler yapmayı sağlıyor. Gittikçe, araç daha uzun süre ve periyotlarda  kaza yapmadan sürüş yapmayı öğreniyor.

Sürücüsüz Araçlar Kazalardan Ders Çıkarabiliyor

“Normalde insanların trafikte yaşadığı tehlikeli ve nadir durumlar için veri toplamak oldukça zordur. Fakat bizim simülasyonumuzda, sürücüsüz kontrol sistemleri bu durumları tecrübe edebilir ve durumları öğrenerek kendilerini iyileştirebilirler. Böylece araçları gerçek dünyada çok daha güvenilir sistemlerle donatabiliriz,” diyor MIT Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuvarı’ndan doktora öğrencisi Alexander Amini,

Her ne kadar simülasyon motorları kendi kendine sürüş hazırlığı ve eğitimi için kullanılsa da, yapay dünyayla gerçek dünya arasında farklar olabilir.

VISTA projesinde ise simülatör veri ile sürüldüğünden, yeni elementler gerçek veriden sentezlenebilir. Evrişimli nöral ağ yani bir çeşit YZ ile fotoğraflar işlenerek 3D sahneler haritalandığından ,otonom kontrolün cevap verebileceği foto-gerçekçi sunum yaratılmış oluyor.  

Ayrıca sahneden geçen arabalar,insanlar gibi objeler VISTA nöral ağları ile haritalanabiliyor.Bu geleneksel eğitim modellerinde, insanların tanımladığı kurallar veya insan sürücülerin nasıl davrandığı taklit edilmeye çalışılıyor.  

“Basitçe şöyle anlatabiliriz;bu ortamda ne yapmak isterseniz, onu yapabilirsiniz. Sadece arabalara çarpmayın ve şeritlerin içinde kalın,” diyor Amini .

“İşe yarayacak gibi görünüyor- VISTA ile 10,000 km eğitilen otonom kontrolcü hiç görmediği sokaklarda güvenle gidebiliyor ve kazadan kıl payı kurtulma gibi durumları(yolun dışına çıkmak) öğrenerek düzeltebiliyor. Sonraki aşamada ise kötü havalar ve kararsız kalma davranışı tanımlanacak.

Araştırma  IEEE Robotics and Automation Letters, dergisinde yayınlandı. Ayrıca ICRA konferansında sunulacak.

Kaynak : MIT

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu