Sorting by

×
ElektronikTeknoloji HaberYeni İcatlar

Optik Fırça Yöntemiyle Lens Olmadan Görüntü Elde Edildi

optik fırça

MIT Media Lab’dan araştırmacılar,lens olmadan görüntülemeyi sağlayacak optik bir fırça yarattı. Bu cihaz optik fiberlerden oluşan gevşek bir yığın kullanarak, petrol kuyuları ve daha küçük tıbbi endoskopların yaratılmasına imkan sağlayabilir.

1100 optik fiberin birbirine fotosensöre bağlanmasından oluşan sistemi gözenekli membranda mikrometre büyüklüğündeki boşluklarda kolayca sallanabiliyor. Hareket ettiğinde gevşek uçlarda ışık toplanılıyor ve optik dizilime iletiliyor.

Konvansiyonel fiberoptik sistemlerin aksine, dağınık fiber uçlarını hizalamak gerekmiyor ve oldukları yerde sallanabiliyorlar. Normalde bu hareket saçılmış bir bulanıklık üretse de, MIT bilim insanlarının “time of flight-uçuş süresi” adını verdiği bir teknikle bu karışıklığı düzeltiyor. Bu sistemde hedefteki ışık patlaması oluşturularak, bu patlama ve ışık ulaştığı yer arasından uzaklık ölçülüyor. Bu sayede fiber konumunun pozisyonu hesaplanarak, doğru bir görüntü alınabiliyor.

MIT deneysel kurulumu durumunda iki ayrı lazerden hedefe dikey ışınlar yollayarak,pratik ışık çakmaları yapabilecek fiberler üretilebilir. Test amacıyla, normal bir kamerayı besleyen ışına doğrultularak, ışık hızındaki patlamaları ölçecek yüksek hızlı bir görüntüleyici sağlandı. Bu sayede fiber uçların iki boyutlu bir haritası oluşturularak görüntü elde edilecek bir algoritma üretildi.

optical-brush-2

300 mikrometrelik fiberlerin kullanıldığı 33*33 piksellik hafif bulanık bir görüntü oluşturuldu. Araştırmacılar daha ince ve daha çok fiber kullanıldığında, çözünürlük büyük ölçüde geliştirilebilir.

Ayrıca nesneyi aydınlatmak için fiberlere atım yollanarak, saniyenin çok küçük bir kesrinde görüntülerin kalibrasyonu alabiliyor ve interferometre kullanarak ışık dalgaları birbirinin üstüne getirilerek çözünürlük arttırılıyor.

Ekibe göre , bu teknoloji günün birinde petrol alanları ve akuferler, tesisat incelemeleri ve inceceik endoskopların kullanılmasına imkan tanıyabilir.

Araştırma Nature Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Kaynak : Gizmag

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu