Sorting by

×
Bilimsel GelişmeKimyaTıp ve SağlıkYeni İcatlar

2 Boyutlu Kütle Spektroskopisi İcadıyla Tıbbi Devrim Yaşanacak

Warwick Üniversitesi Kimya Bölümü’nden Prof. Peter O’Connor ve Dr Maria van Agthoven dünyanın ilk 2D kütle spektroskopisi (MS) cihazını keşfetti. Bu buluş sayesinde farmasötik çalışmalar daha hızlı ve kesin gerçekleştirilebilecek.

Farmasötik ve biyomedikal sektörü için devrim niteliğinde olan bu buluş sayesinde protein fonksiyon oluşturduğu , daha kolay ve ucuz analiz edilebilecek.

2D kütle spektroskopisi (Two-dimensional Fourier transform ion cyclotron resonance mass spectrometry -2D FT-ICR MS) sayesinde kimyagerler molekülü fragmanlarına bölerek , yapısını ve elementel bileşimini araştırabilecek. Molekülü kesitlerine bölerek, kütle ölçümü ve molekülün fonksiyonu ve çevreyle etkileşimine dair veriler toplanabilecek.

Bu sayede aynı anda yüksek sayıda molekül incelenebilir, bu bölünen moleküllerin farklı fragmanları aynı geldiklerin molekülün frekanslarına ayarlanabilir.

Prof. Peter O’Connor ve Dr Maria van Agthoven liner iyon tuzağında çalıştırılabilecek bir enstrümanın patentini aldılar. Böylece daha öncesine göre daha ucuz, küçük ve daha ulaşılabilir bir seçenek sunulacak.
Biyokimyasal Analizde Devrim

Ayrıca bu yeni, cihazın mevcut MS enstrümanlarına eklenebileceği ve de yeni cihazlarla alınabileceği belirtiliyor.

Normalde MS cihazları   büyük, pahalı enstrümanlar olduğundan kullanımı çok yaygın değil. Fakat bu yeni buluş daha geniş bir pazara ulaşacak.

Kütle spektroskopisi protein diziliminde kesin cevaplar veriyor . Bu yeni nesil verilerle işlenen biyolojik faaliyetler çok daha hızlı , iyi sonuçlar sağlayacağından farmasötik ve biyomedikal araştırmalara ışık tutacak.

Dr van Agthoven bu yeni teknoloji devriminin sayısız ve farklı uygulamaları doğuruyor:

“ İki boyutlu kütle spektroskopisi ; biyokimyadan , gıda güvenliğine de çevre kimyasına kadar her alanda bilgilerimizi üstel şekilde katlayacak,”

Prof. O’Conner ise buluşunun biyomedikal araştırmaları çarpıcı bir şekilde değiştireceğinden emin:

2 Boyutlu kütle spektroskopisi basit ve ucuz liner iyon tuzağıyla proteomikleri ve kompleks numunelerin detaylı karakterizasyonu kökten değiştirecek,” diyor.

Böyle bir cihazın kimyasal analiz konusunda devrimsel gelişmelere imza atacağını düşünmek zor değil.

Department of Chemistry, University of Warwick, Gibbet Hill Road, CV4 7AL Coventry, West Midlands, United Kingdom
CASC4DE, Le Lodge, 20, av. du Neuhof, 67100 Strasbourg, France
§ NMRTEC, Bld. Sébastien Brandt, Bioparc – Bat. B, 67400 Illkirch-Graffenstaden, France
Institut de Génétique et de Biologie Moléculaire et Cellulaire, INSERM, U596; CNRS, UMR7104; Université de Strasbourg, 1 rue Laurent Fries, 67404 Illkirch-Graffenstaden, France
Université de Lille, CNRS, USR 3290, MSAP, Miniaturisation pour la Synthèse l’Analyse et la Protéomique, FR 3688, FRABIO, Biochimie Structurale & Fonctionnelle des Assemblages Biomoléculaires, and FR 2638, Institut Eugène-Michel Chevreul, F-59000 Lille, France
Anal. Chem., 2016, 88 (8), pp 4409–4417
DOI: 10.1021/acs.analchem.5b04878
Publication Date (Web): March 18, 2016
Copyright © 2016 American Chemical Society
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: 2 Boyutlu Kütle Spektroskopisi İcadıyla Tıbbi Devrim Yaşanacak - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu