Bilimsel GelişmeDeneyselElektronikİlginç BilimMakaleler

Star Trek Gerçek Oldu : Cisimlerin Sesle Kontrolü Sağlandı

sesle havada kontrol

Bristol ve Sussex Üniversiteleri’nden bilim insanları Ultra haptikler alanında yaptıkları yeni çalışmayla, cisimleri ses dalgalarıyla havaya kaldırabilecek ve hareket ettirebilecek eşsiz bir sonik traktör(çekici) ışın geliştirdiler.

Star Trek ’ten bildiğimiz nesneleri hareket ettiren traktör ışınlar konsepti ,yıllardır bilim insanlarının yıllardır hayallerini süslemekteydi. İşte bu konuda çalışan araştırmacılar yüksek amplitüd ses dalgaları kullanarak akustik hologram üretebilecek, küçük nesneleri tutarak hareket ettirebilecek bir traktör ışın üretmeyi başardı .

Nature Communications dergisinde yayınlanan teknik sayesinde, geniş ölçekli uygulama imkanı doğacak. Sonik bir üretim hattı sayesinde nesneler fiziksel kontak olmadan hareket ettirilebilir ya da monte edilebilir. Diğer taraftan daha küçük bir versiyon sayesinde haplar veya mikro cerrahi aletler doğrudan dokuya taşınabilir.

Araştırmanın baş yazarı Yrd. Doç. Dr. Asier Marzo; “ Bir nesnenin traktör sonik ışınla tutulabileceğini görmek inanılmaz bir tecrübe. Bütün çalışmamızın meyvesini aldık, gerçekten zekice,” dedi.

Bristol Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden Ultrasonik Alanı Prof. Bruce Drinkwater şunu da ekliyor ; ”Hepimiz ses dalgalarının fiziksel etkileri olabileceğini biliyoruz. Fakat elde ettiğimiz ses kontrolüne, daha önce ulaşılamadı.”

Araştırmacılar akustik hologram yaratmak için 64 minyatür hoparlör kullanarak, yüksek yoğunluklu ses dalgaları üretti. Bu sayede nesneleri havaya kaldırarak bir jedi misali manipüle edebiliyorlar. Hoparlörlerden gelen ses sayesinde cisimler havada tutularak, gerçek zamanlı olarak hareket ettirilebiliyor ya da döndürülebiliyor.

Bir cismi kontrol etmek için farklı traktör ışınları kullanılıyor. Birinci akustik kuvvet aynı parmaklar gibi çalışıyor. İkincisi ise akustik vorteks yaratarak, nesneleri  sıkıştırarak ve çekirdekte hapsediyor. Son akustik kuvvet ise yüksek yoğunluklu bir kafes yaratarak, cismi her yönde tutuyor.

En son geçtiğimiz sene Dundee Üniversitesi’nden araştırmacılar traktör ışın konseptini sunsalar da , ışınlarla nesneler kontrol edilmemişti.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2015/10/151027132833.htm

  1. Asier Marzo, Sue Ann Seah, Bruce W. Drinkwater, Deepak Ranjan Sahoo, Benjamin Long, Sriram Subramanian. Holographic acoustic elements for manipulation of levitated objects. Nature Communications, 2015; 6: 8661 DOI: 10.1038/ncomms9661
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Cisimlerin Sesle Kontrolü Gerçek Oldu… | esrayildirimblog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu