İlginç BilimTıp ve Sağlık

Zifiri Karanlıkta Bile Görmeyi Sağlayan Göz Damlası Geliştirildi

karanlıkta görmek

Karanlıkta, gündüz gördüğünüz gibi görmek ister misiniz ? Amerikalı bilim insanları karanlıkta görmeyi sağlayan özel bir  göz damlası geliştirdi. Yeni buluşun gece kurtarma çalışmalarına önemli katkıları olabileceği belirtiliyor. Derin deniz balıklarının gözlerinden elde edilen Chlorin e6 adlı madde zifiri karanlıkta bile  görmeyi sağlıyor.

Amerikalı bilim insanlarının araştırması, denizin derinliklerinde, ışığın olmadığı bölgelerde yaşayan balıkların gözlerinden elde edilen, gece körlüğünün ve bazı kanser türlerinin tedavisinde kullanılan “Chlorin e6 (Ce6)” adlı bir kimyasalı içeren damlanın gözlere damlatıldığında, zifiri karanlıkta da görmeyi sağlayabildiğini ortaya koydu.Bilim insanları damlaya bu maddenin yanında insülin ve dimetil sülfoksid bileşiğini ekledi.

Araştırmaya imza atanlardan biyokimya uzmanı Gabriel Licina’nın retinasına damlatılan sıvı sayesinde bilim adamının 50 metreye kadar bir alanda insan ve nesneleri ayırt edebildiği belirlendi. Birkaç saat sonra Licina’nın gözlerinin normale döndüğü ve aydınlıkta da sorun çekmediği belirtildi. Deneylerin devam edeceğini ifade eden biliminsanları, çalışmanın gece kurtarma çalışmalarına yardımcı olabileceğini vurguladı. Çalışmaya ilişkin makale, bilim adamlarının  “Science for the Masses (Halk için Bilim)  adlı sitesinde yer aldı.

Kaynak : Medikal Akademi 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu