Sorting by

×
GenelHaberlerTıp ve Sağlık

Alerji Hastalarında Beyin Tümörü Oluşma Riskinin Daha Az Olduğu Görüldü

Yeni yapılan araştırmaya göre ,  alerjiler ile bazı önemli beyin kanseri türlerinin riskini azalttığına dair ilişki bulundu. Araştırmaya göre kadınlarda bu risk daha da az olmasına rağmen, erkeklerde de önemli alerji profillerinde düşük tümör riski  tespit edildi.

Bu araştırmada ayrıca bilimadamlarının alerjiye neden olan faktörün kanserin riskini azalttacağı görüşünü destekliyor. Çünkü,  glioma adı verilen tümörler potansiyel olarak bağışıklık sisteminde baskılanıyor ve büyümeleri engelleniyor.. Bununla beraber teşhisten önce bu tümörler alerjenlere karşı hiper sensitif  bağışıklık tepkisiyle karıştırılıyor.

Bilim adamları onlarca yıl önce glioma teşhisiyle gelen hastalardan numuneler aldılar. Kadınlar ve erkeklerden alınan alerjiye tepki veren antikorlar içeren kan örneklerinde glioma gelişme riskinin 20 sonrası için alerji içermeyen örneklere göre yaklaşık %50 daha az olduğu gözlendi.

“Alerjik insanlarda, antikor çevrimlerinin yüksek seviyede olması bundan dolayı da  bağışıklık sisteminin daha fazla uyarılmasıyla, glioma riski düşük olabilir.” diyor Schwartzbaum Ohio State’s Tam Teşekküllü  Kanser Merkezi Araştırmacısı.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/08/120803094429.htm

Referans :

  1. J. Schwartzbaum, B. Ding, T. B. Johannesen, L. T. N. Osnes, L. Karavodin, A. Ahlbom, M. Feychting, T. K. Grimsrud. Association Between Prediagnostic IgE Levels and Risk of GliomaJNCI Journal of the National Cancer Institute, 2012; DOI: 10.1093/jnci/djs315
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu