Sorting by

×
BilimBiyolojiKimyaTıp ve Sağlık

2014 Nobel Kimya Ödülü Nano Yapıları Gösteren Süper Mikroskopun Mucitlerine

Stefan Hell (lsolda) William Moerner (orta ) Eric Betzig (sağ)
nano boyutta
Fibroblast hücrelerin görüntülenmesi

Bilim dünyasının en prestijli ödülü , 2014 Nobel kimya ödülü iki Amerikalı ve bir Alman bilim adamına süper resolve floresans mikroskop geliştirdikleri için verildi. Dokuların moleküler yapısına kadar inebilen süper güçlü floresans mikroskop geliştiren araştırmacılar bilim dünyasında önemli bir buluşa imza attılar.

Bilimadamları, dokuların moleküler yapısına inen süper güçlü bir mikroskop geliştirdikleri için ödüle layık görüldü.

Ödülü paylaşacak olan 54 yaşındaki Eric Betzig ABD’nin Virginia eyaletinde Howard Huges Tıp Enstitüsü’nde, 61 yaşındaki William E. Moerner Kaliforniya‘da Stanford Üniversitesi’nde ve 51 yaşındaki Stefan Hell ise Almanya’nın Göttingen kentinde yer alan Max Planck Biyofizik Kimya Enstitüsü’de ve Heidelberg’deki Alman Kanser Araştırmaları Merkezi’nde görevli.

Nobel jürisi, üç bilimadamının geliştirdiği mikroskop sayesinde hastalıkların araştırılması ve ilaç tasarımında devrim niteliğinde bir ilerleme sağlandığını açıkladı. Bu sayede beyindeki sinir hücreleri arasındaki sinapslarda moleküllerin nasıl oluştuğu anlaşılarak Parkinson, Alzheimer ve Huntington hastalıklarına ilişkin proteinler incelenebilecek.

Jüri, çığır açan çalışmanın mikroskop teknolojisini ‘‘nano-boyuta” taşıdığını söylüyor.

görüntüleme nano

Nanoskopinin günümüzde dünya çapında kullanılır hale geldiğini söyleyen Nobel jürisi üç araştırmacının çalışmasından bütün insanlığın her gün faydalandığını belirtiyor.

Ayrı ayrı çalışan üç bilimadamı optik mikroskoplardaki teorik limiti aşmayı başardı. Geliştirdikleri cihazdan önce bilim dünyası bir görüntünün çözünürlüğünün 200 nanometreyi (bir metrenin 200 milyarda birini) geçemeyeceğine inanıyordu.

Üçlünün geliştirmeyi başardığı nanoskopik görüntüler ise bundan daha derinlemesine inen bir çözünürlük sunuyor.

Nanoskopi sayesinde bilimadamları yaşayan hücrelerin içinde tek bir protein molekülünü gözlemleyebiliyor.

Sekiz milyon İsveç kronou (1,1 milyon Amerikan doları) tutarındaki ödül üçlü arasında paylaşılacak.

Nobel geleneği uyarınca sahipleri şimdi açıklanan ödül, Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık’ta resmen takdim edilecek.

Kaynak : http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2014/10/141008_nobel_kimya_2014

DailyMail 

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu