Sorting by

×
Bilimsel GelişmeTıp ve SağlıkYeni İcatlar

Son Teknoloji Gözlük Kanserli Hücreleri Gösteriyor

kanseri gösteren gözlük-gerçek bilim

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde geliştirilen yüksek teknolojili gözlük , kanserli hücreleri görmeye yardımcı oluyor. Kanserli hücreleri parlak mavi şekilde gösteren gözlük cerrahlara yardımcı olabilir. Halen isimlendirilmeyen giyilebilir teknoloji ilk kez, Barnes-Jewish Hastanesi Alvin J. Siteman Kanser Merkezi ve Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kullanıldı.

Normalde kanser hücrelerinin yüksek güçlü büyütmeyle bile gözlemlemek oldukça zor. İşte bu gözlük cerrahların kanserli ve sağlıklı hücreleri ayırt etmesine yardımcı olan bir teknoloji.

“Bu teknoloji halen geliştirilme aşamasında olsa da, hastalarda gözlediğimiz yararlar bizi cesaretlendirmeye yetti. Bu gözlük sayesinde ameliyata ilişkin ağrılar, güvenilmezlik ve kaygılar elimine edilebilir, ” diyor Doç. Dr. Göğüs Cerrahı Julie Margenthaler.

Normalde standart prosedürde kanserli tümör alınırken, bu tümörün etrafındaki sağlıklı dokularda gidebiliyor. Ayrıca buradan alınan biyopsi örnekleri patoloji laboratuvarına yollanarak eğer halen kanser hücresi kaldıysa alınması için ikinci bir ameliyat öneriliyor. İşte bu gözlük ilave cerrahi operasyonları azaltarak hasta üzerindeki stresi  ve zaman kaybetmeyi engelleyebilir.

Dr. Margenthaler göğüs ameliyatlarının %20 ila 25’inin günümüzdeki görüntüleme teknolojisinin yetersizliği nedeniyle ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Radyoloji ve biyomedikal mühendisliğinden Prof. Dr. Samuel Achilefu ve ekibinin geliştirdiği teknoloji, günümüzdeki video teknoloji ile kafa üstü monitörünü birleştiren teknoloji kanser hücrelerine tutturulan hedef molekül gözlüklerle görüntülendiğinde parlıyor. Yapılan araştırma Biomedical Optics dergisinde yayınlandı. Araştırmaya göre 1 mm çapındaki tümörler bile gözlenebiliyor.

Laboratuvar çalışmalarında farelerde indosiyanin yeşili verilen tümörler gözlük ve özel bir ışık sayesinde gözlemlendi. FDA onaylı bu işaretleyici sayesinde parlayan  kanser hücreleri ve sağlıklı hücreler birbirinden ayrılarak tümör başarıyla alındı.

Prof. Dr. Samuel Achilefu Onkolojik Görüntüleme Programı Çerçevesinde gözlüğü geliştirmek için farklı bir molekül için FDA onayını bekliyor. Teknolojinin sağlık sektörü için büyük potansiyeli olduğu belirtiliyor.

Kaynak : sciencedaily

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu