Sorting by

×
AstronomiFizikMakalelerÜtopyaUzay-Zaman

Samanyolu’nun İç Kısımlarında Karanlık Madde Olduğuna Dair Kanıt Bulundu

samanyolu rotasyon renkleri
Güney yarım küreden alınan Samanyolu görüntüsünde dönüş eğrileri işaretlendi. Güneşe göre bağıl hareket esas alınarak mavi veya kırmızı işaretlendi. Dairesel açıdan simetrik olan mavi halka yapısı karanlık madde dağılımını gösteriyor.

Yeni bir araştırmaya göre, Samanyolu’nun en içlerinde karanlık maddenin varlığına dair kanıt sunuyor. Ayrıca bu bölge bizim kozmik komşuluğumuzda ve Dünya’nın konumunu da içeriyor. Araştırma dünyanın çevresi ve galaktik merkez arasında büyük miktarlarda karanlık madde olabileceğini öngörüyor. Bu sonuç karanlık maddenin doğasına ilişkin temel bir adım olma özelliği taşıyor.

Samanyolu’nun dış bölgelerinde bulunan karanlık maddenin varlığı üzerine uzun süredir pek çok teori üretiliyordu. Fakat karanlık maddenin evrenin en iç bölgelerine doğru ve Güneş Sistemi’nin olduğu bölgede varlığını kanıtlamanın çok zor olduğu gösterilmişti. Galaksimiz, Samanyolu’ndaki gazların ve yıldızların dönüşünü ölçmenin gerektirdiği hassasiyetten bu zorluk doğuyor.

“Yeni çalışmamızda , ilk kez Samanyolu’nun iç kısımlarında karanlık maddenin varlığına ilişkin ilk gözlemsel kanıtı elde ettik. Bugüne kadar Samanyolu’na ilişkin gaz ve yıldızların ölçümlerinin en tastamam verisini, Galaksinin merkezinde sadece parlak cisimlerin olduğu varsayımına dayanarak karşılaştırdık. Gözlemlenen bu dönüş, Galaksinin merkezinde ve çevremizde büyük miktarlarda karanlık madde olmadan imkansız.,” diyor Stockholm Üniversitesi Fizik Bölümü’nden Miguel Pato.

Karanlık madde atomlardan oluşan maddeye göre 5 kat daha bol bulunuyor .Karanlık maddenin varlığı 1970’lerde üretilen farklı teknikler yardımıyla sağlam bir şekilde tespit edildi. Bu yöntemlerin içinde gazlar ve yıldızların dönüş hızı sayesinde konak galaksi ve toplam kütlesi belirlenebildi.

“Yeni astronomik gözlemler sayesinde geliştirdiğimiz metot, Galaksimizdeki karanlık maddenin dağılımı bugüne kadar görülmemiş hassaslıkla tespit edecek. Bu sayede Galaksimizin yapısı ve evrimini anlama kabiliyetimiz artacak, karanlık madde için dünya çapında daha doğru sonuçlar elde edilebilecek. Bu nedenle bu araştırmamız karanlık maddenin doğasını anlamakta temel bir basamak görevi yapıyor,” diyor Miguel Pato.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150209113046.htm

Araştırma Referansı :

  1. Miguel Pato, Fabio Iocco, Gianfranco Bertone. Evidence for dark matter in the inner MilkyWayNature, 2015 DOI: 1038/nphys3237
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu