GenetikMakalelerTıp ve Sağlık

Bazı Yaşlılarda Genç DNA’sı Bulunabiliyor

Genç insanların DNA’sı doğru zamanda doğru genlerle ifade edilir. Yıllar geçtikçe DNA regülasyonu(düzenlenmesi) bozulur. Yani yaşlanmayla beraber DNA’da bozulmaya başlar. 3000’den fazla kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, DNA her insanda yaşla beraber aynı hızla yaşlanmıyor. Bu bulgular 34 araştırmacı ve 6 enstitüsünün ortak çalışmasıyla elde edildi. Leiden Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Dr Bas Heijmans’ın liderliğinde elde edilen bulgular Genome Biology dergisinde yayınlandı.

“Biz yaşlanma prosesini aksiyon halindeyken yakaladığımıza inanıyoruz : DNA’daki bu bozulmanın sürekli hasar gören hücreleri onarmakla sorumlu yüksek aktiviteli genlerle işbirliği içinde olduğunu keşfettik. Bu proses tümüyle etkili değil ve uzun sürmesi yaşlanmaya yol açıyor,” diyor Dr Bas Heijmans moleküler epidemoloji bölümünde.

DNA yaşlanma prosesinin izlerini taşıyor

Araştırmacılar 3000’den fazla kişinin DNA’sında 500bine yakın bölümde metilasyon seviyelerini ölçerek DNA regülasyonunu haritalandırdılar. DNA’daki bu kısımlara bakarak regülasyon farkının arttığı yerleri tespit ettiler. Umulmadık şekilde bu bölgeler, solucanlar ve  farelerde yaşlanmada temel rol oynayan gen aktivasyonlarına oldukça yakındı.

DNA’nın yaşlanması kaçınılmazdır

Araştırmada yer alan her insanda yaşa bağla DNA bozunmasının eşit olmadığı gösterildi. Bazı yaşlılarda DNA regülasyonu halen 25 yaşındaki gençlerdekine benzerdi. Bu kişilerde yaşlanmaya ilişkin gen karakteristikleri ise çok daha az aktifti.

Kanser Bağlantısı

Bir sonraki adımda bu insanların nasıl daha uzun süre sağlıklı kaldığı araştırılacak. Araştırmacılar kanser hücrelerinde aynı bölgelerdeki DNA regülasyonunda farklılıklar tespit etti. Bu farklılıklar DNA regülasyonunun bozulduğu yerlerde gerçekleşiyor olabilir. Araştırmacılar DNA bozunmasının farklı tiplerinin kanser riskini arttırdığını ve genç DNA’nın kansere karşı koruyucu olabileceğini çalışmak istiyor.

Araştırma Genome Biolog’da yayınlandı .

 

Kaynak:  https://www.sciencedaily.com/releases/2016/09/160922085359.htm

Araştırma Referansı :

  1. Roderick C. Slieker, Maarten van Iterson, René Luijk, Marian Beekman, Daria V. Zhernakova, Matthijs H. Moed, Hailiang Mei, Michiel van Galen, Patrick Deelen, Marc Jan Bonder, Alexandra Zhernakova, André G. Uitterlinden, Ettje F. Tigchelaar, Coen D. A. Stehouwer, Casper G. Schalkwijk, Carla J. H. van der Kallen, Albert Hofman, Diana van Heemst, Eco J. de Geus, Jenny van Dongen, Joris Deelen, Leonard H. van den Berg, Joyce van Meurs, Rick Jansen, Peter A. C. ‘t Hoen, Lude Franke, Cisca Wijmenga, Jan H. Veldink, Morris A. Swertz, Marleen M. J. van Greevenbroek, Cornelia M. van Duijn, Dorret I. Boomsma, P. Eline Slagboom, Bastiaan T. Heijmans. Age-related accrual of methylomic variability is linked to fundamental ageing mechanisms. Genome Biology, 2016; 17 (1) DOI: 10.1186/s13059-016-1053-6

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Geri bildirim: Bazı Yaşlılarda Genç DNA’sı Bulunabiliyor - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: Bazı Yaşlılarda Genç DNA’sı Bulunabiliyor - HaberGaraj.com
  3. Geri bildirim: Yaşlıda Genç DNA’sı | Yücel BİNİCİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu