Sorting by

×
BiyolojiMakalelerTıp ve Sağlık

Sağlıksız Bağırsak Bakterileri Yüksek Tansiyona Neden Olabilir

Yeni yapılan bir araştırmada bağırsaklardaki mikroorganizmaların yüksek tansiyon oluşumunda rol oynayabileceği keşfedildi. Physiological Genomics dergisinde yayınlanan araştırmada , sıçanların bağırsaklarında mikrobiotasının yüksek tansiyon gelişiminde rol oynadığı belirtiliyor.

Bilim insanları normal tansiyonlu ve de hipertansif  sıçan grubunu inceledi. Araştırma ekibi iki gruptan da büyük bir bağırsak biyolojik materyalini kaldırdı. Hayvanlara 10 gün boyunca (tüm gruplar) doğal mikrobiotayı azaltmak için antibiyotik verildi. Tabi ki, antibiyotikten sonra araştırmacılar hipertansiyonlu mikrobiota normal tansiyonlu farelere yerleştirdi ve normal tansiyonlu olanların mikrobiotasını hipertansiyonlu olanlara ekledi.

Araştırmacılar hipertansiyon mikrobiotasıyla tedavi edilen grubun kan basıncının yükseldiğini gösterdi. Asıl şaşırtıcı sonuçsa; normal mikrobiota ile tedavi edilen sıçanlarda önemli bir kan basıncı düşmesi gözlemlemedi, okumalar ancak hafif düşme gösterdi.

Bu bulgu; “İnsanlarda mikrobiotayla hipertansiyon gelişimi üzerine devam eden araştırmada, probiyotiklerin hipertansiyon gelişiminde potansiyel rol oynadığını destekledi,” diyor araştırmacılar. “Araştırmalar probiyotik destekli beslenmenin kan basıncı üzerinde  özellikle hipertansif modellerde tutarlı bir etki yaratabileceğini gösteriyor.”

 

Araştırma Referansı :

  1. Sareema Adnan, James W Nelson, Nadim J Ajami, Venugopal R Venna, Joseph F Petrosino, Robert M Bryan, David J Durgan. Alterations in the gut microbiota can elicit hypertension in ratsPhysiological Genomics, 2016; physiolgenomics.00081.2016 DOI: 1152/physiolgenomics.00081.2016

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu