Sorting by

×
AstronomiBilimsel GelişmeFizikMakalelerÜtopyaUzay-Zaman

Holografik Evrene Dair Somut Kanıt Bulundu

İngiltere, Kanada ve İtalya ortak araştırması sonucunda , evrenin devasa ve kompleks bir hologram olabileceğine dair ilk kanıtsal gözlemine ulaşıldığına inanılıyor. Teorik fizikçiler ve astrofizikçiler kozmik mikrodalga arka planındaki düzensizlikleri araştırırken, evrenin holografik ifadesini destekleyen somut bir kanıt buldular. Aslında bu düzensizliklerin açıklanması için genel ifade kozmik şişme teorisidir.

Southampton Üniversitesi(İngiltere), Waterloo Üniversitesi(Kanada), Perimeter Enstitüsü(Kanada), INFN(Lecce İtalya) ve Salento Üniversitesi’nden araştırmacıların bulguları Physical Review Letters dergisinde yayınlandı.

Holografik evren fikri ilk 90larda öne sürüldü; bu teoriye göre 3 boyutlu gerçekliği oluşturan (zaman dahil) bilginin tümü 2 boyutlu bir sınırda yer alır.

Southampton Üniversitesi Matematik Bilimleri’nden Prof. Kostas Skenderis şöyle açklıyor: “ Üç boyutta gördüğünüz, hissettiğiniz ve duyduğunuz (zaman algısı da dahil) aslında iki boyutlu düz bir alanda ortaya çıkıyor. Aslında bu kredi kartlarında gördüğünüz hologramlara benziyor. Buna rağmen, bu sefer tüm evren kodlanmıştır. “

Holografik özelliklere örnek olarak olarak; iki boyutlu bir ekranda izlenen üç boyutlu bir film olarak verilebilir. Resimlerin, yüksekliğin, genişliğini ve derinliğini görebiliriz fakat 2 boyutlu  ekrandadır. Buna rağmen biz kendi 3 boyutlu evrenimizde nesnelere dokunabiliriz ve persfektif açıdan bu projeksiyon bizim için gerçektir. Son on yılda teleskoplar ve sensör teknolojisindeki gelişmeler sayesinde bilim insanları, evren tarafından yaratılan beyaz gürültü (mikrodalga radyasyon) hakkında çok büyük miktarda veri elde ettiler. İşte bu bilgiyi kullanan ekip veri ve kuantum alan teorisi arasında kompleks karşılaştırmalar yapabildi. En basit kuantum alan teorilerinin bile , erken evrene ait nerdeyse bütün gözlemleri açıklayabileceklerini buldular.

Prof. Skenderis şöyle yorumluyor: “Holografi evrenin yapısı ve yaratımı düşünüldüğünde , ileri doğru atılan büyük bir sıçramadır. Einstein’ın genel Görelelik teorisi evrende büyük boyutta nerdeyse her şeyi açıklayabiliyor, fakat bunların temellerini ve mekanizmalarını kuantum seviyesinde açıklamaya gelince çözülüyor. Bilim insanları yıllardır kuantum ve Einstein’ın kütleçekim teorisini açıklamada zorlanıyor. Bazıları holografik evren konseptinin bu iki teoriyi birleştirebileceğine inanıyor. Umarız araştırmamız bizi buna götürür.”

Bilim insanları şimdi bu araştırma ile erken evreni anlayarak,  zaman ve uzayın nasıl birleştiğini açıklamayı umuyor.

Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2017/01/170130083231.htm

Araştırma Referansı :

  1. Niayesh Afshordi, Claudio Corianò, Luigi Delle Rose, Elizabeth Gould, Kostas Skenderis. From Planck Data to Planck Era: Observational Tests of Holographic Cosmology. Physical Review Letters, 2017; 118 (4) DOI: 10.1103/PhysRevLett.118.041301

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kütle çekim görüntü ve sesinden sonra, evreni daha iyi algılayabilmek için bu araştırma da önümüzde ki yıllara ışık tutacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu