Sorting by

×
BilimBiyolojiDoğa ve Çevre

2012′ DE KEŞFEDİLEN EN YENİ TÜRLER

2012 ‘ de inanılmaz hayvan türleri keşfedildiğini biliyor muydunuz ? Aksıran maymun , mavi tarantula ya da geceleri açan orkide gibi ilginç türler keşfedildi. Arizona Eyalet Üniversitesi’ ndeki Uluslarası Yeni Türler Keşfetme Enstitüsü’ nden tür sınıflandırma ve keşfetmeden sorumlu bilim adamları 2012’ de keşfedilen en yeni türleri 23 Mayıs’ ta duyurdu. İşte bu türlerden yayınlanan en yeni 10 tür . Bu türler geçen sene sınıflandırılan yeni keşfedilen yaklaşık 200 tür arasından seçildi.

 

 

 

AKSIRAN MAYMUN

aksıran maymun-gerçek bilim

Aksıran maymun ya da bilimsel adıyla Aksıran maymun ya da bilimsel adıyla Rhinopithecus strykeri, jibon araştırması yapan bilim adamları tarafından Burma’ nın yüksek dağlarında bulundu. Nesli tehlikede olan bu maymun beyaz sakalı ve yağmur yağdığında  hapşırmasıyla ayırt ediliyor.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=d1VuRvRv_UU

SAZİMA TARANTULASI

Sazima Tarantulası-gerçek bilim

Sazima tarantulası ise yanar döner mavi tüyleri ile Güney Amerika’ da yaşıyor. Bilimsel adı Pterinopeima sazimai olan  örümcek Doğu Brezilya’ nın dağlarında yaşıyor.

ŞEYTAN KURDU

şeyten kurdu- gerçek bilim 2013

Şeytan kurdu ise en garip hayvanlardan biri. Sadece yarım mm boyunda olan ve 1,3 km derinde yaşayan bu ufak hayvan Güney Afrika’ daki altın madenlerinde keşfedildi. 37 derecede yaşayan hayvan dünya’ da en derin yerde yaşayan çok hücreli hayvan oluyor. Halicephalobus mephisto  olarak  isimlendirilen hayvan  Göethe ‘ nin Faust adlı eserinden esinlenerek bu ismi aldı.

GECELERİ AÇAN ORKİDE

gece açan orkide-gerçek bilim

Yeni keşfedilen bu orkide türü Bulbophyllum nocturnum olarak adlandırıldı. Royal Botanik Bahçeleri’ nde çalışan bilim adamları tarafından keşfedilen bu orkide türü Papua Yeni Gine’ ye özgü. Bu ilginç orkide akşam 10’ da açmaya başlıyor ve sabahın erken saatlerinde tekrar kapanıyor.

BONAIRE ÇİZGİLİ DENİZ ANASI

bonaire  çizgili kutu deniz anası

Bonaire çizgili deniz anası ise Hollanda Karayip adası Bonaire ‘ in yakınlarında bulundu. Muhteşem rengine rağmen oldukça zehirli olan bu deniz anası tarafından sokulmak ölümcül olabilir. Bilimsel adı Tamoya ohboya olan bu deniz anası muhteşem gözüküyor.

KARINCALARA YUMURTALARINI ENJEKTE EDEN EŞEK ARISI

sarı arı

Bu küçük eşekarısı türü (Kollasmosoma sentum) , yumurtalarını karıncalara enjekte ederek karıncanın vücudunda larvalarının gelişmesini sağlıyor.

SÜNGER BOB  SÜNGERİ

spongebob mantarı-gerçek bilim

Sünger bob’ dan ismini alan bu mantar (Spongiforma squarepantsii) Kuzey Borneo Ulusal Parkı’ ndan keşfedildi.

YÜRÜYEN KAKTÜS FOSİLİ

yürüyen kaktüs fosili-gerçek bilim

Yürüyen Kaktüs fosili, eklemli ayaklara sahip, nesli tükenmiş bir hayvan.

DEV KIRKAYAK

dev kırk ayak

Bu dev kırkayak o kadar büyük ki, bir sosise benziyor. Bilimsel adı (Crurifarcimen vagans)

NEPAL GELİNCİĞİ

nepal gelinciği-gerçek bilim

 

Nepal gelinciği ya da diğer adıyla Meconopsis autumnalis adı verilen bu çiçek sonbahar musonunda açıyor ve sadece Himalaya’ nın vahşi bölgelerinde yaşıyor.

 

Kaynaklar :

 

http://www.telegraph.co.uk/earth/earthpicturegalleries/9285698/The-top-10-new-species-for-2012-include-sneezing-monkey-and-blue-tarantula.html?frame=2228180

 

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu