Sorting by

×
Alternatif EnerjiBilimBilimsel GelişmeFizikMakalelerNanoteknoloji

Bilim İnsanları En Siyah Maddeyi Yaratmayı Başardı

siyah madde

Suudi Arabistan Kral Abdullah Üniversitesi’nden bilim insanlarından oluşan bir ekip, nano teknolojiyle bugüne kadar yapılmış insan yapımı en siyah maddeyi yarattı. Nature Nanotechnology dergisinde yayınlanan araştırmada, maddenin nasıl üretildiği, kullanılan kaynaklara ve tümüyle beyaz cyphochilus böceği hakkında bilgiler yer alıyor.

Araştırmacılar, mükemmel derecede siyah bir materyali yaratmanın imkansız gibi olduğunu ,çünkü kendine çarpan bütün enerjiyi absorblayarak, enerji kaybı olmadan yayması gerektiğini not düşüyor. Bilim insanları bu gibi materyallerin üretilmesi sayesinde, güneş kollektörleri gibi daha verimli ve iyi cihazlar yapılabileceğine inanıyor.

Yeni yapılan çalışmada ekip en siyah materyali yaratmak için tümüyle beyaz cyphochilus böceği üzerinde çalışırken, nano parçacıkları emüle etmeyi keşfetti. Sonuçta geliştirilen birbirine eşit çok küçük nano çubuklar (30 nm çapında) geliştirilerek 400 ila 1400nm spektrumda % 98 ila % 99 civarında ışığı absorblayan bir malzeme geliştirildi. Geliştirilen malzeme bugüne kadar geliştirilmiş herhangi bir malzemeye göre her açıdan ve polarizasyondan % 26 daha fazla ışık absorbluyor. Araştırmacılar cyphochilus böceğinin fotonik kristal yapısına bakarak, ışığı çok verimli bir şekilde yansıttığını gözlemlediler. İşte burada bu yapıyı tersine çevirerek, yüzeyde kaotik bir enerji harmanlayıcısı yarattılar. Bu sayede sonsuz uzunlukta metalik dalga kılavuzları oluşturuldu.

cyphochilus

Ayrıca materyal çok kolay üretilerek, sıvılarında dışında veya içinde üretilebiliyor. Lazeri ateşlemesiyle, rezonans gereksinimi olmaksızın, monokromatik emisyonlar üreten yeni nesil bir ışık kaynağı ürettiler.

Bu sayede üretilecek cihazlar sayesinde güneş enerjisi kollektörleri ve belki de optik bağlantılar kurulabilir. Bu materyal sayesinde belki de tümüyle farklı yeni materyaller geliştirilebilecek.

http://phys.org/journals/nature-nanotechnology/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Bilim İnsanları En Siyah Maddeyi Yaratmayı Başardı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu