Sorting by

×
Alternatif EnerjiBilimsel GelişmeDoğa ve ÇevreElektronikMakalelerNanoteknoloji

Deniz Kumundan Üç Kat Daha Uzun Ömürlü Lityum İyon Pil Yapıldı

deniz kumu pil

Kaliforniya Üniversitesi  Riverside’s Bourns Mühendislik Koleji’nden araştırmacılar, deniz kumu kullanarak lityum iyon bataryaların performansını üç katına çıkardı. Yüksek lisans öğrencisi Zachary Favors Kaliforniya San Clemente sahillerinde kafa dinlerken ,aklına deniz kumunda bulunan kuartz ve silikon dioksit geldi. Zachary Favors Riverside Kaliforniya Üniversitesi’nden Cengiz ve Mihrimah Özkan’ın yüksek lisans öğrencisi.

Günümüzde artık cep telefonlarından eletrikli arabalara pek çok elektronik alette lityum iyon pil kullanılıyor. Normalde anot(-) kutuplarda grafit kullanılıyor. Fakat araştırmacılar nano boyutta metrenin milyonda birinde silikon kullanarak pilin verimini arttırmayı amaçladı. Fakat nano silikonu büyük çapta üretmek oldukça zor. İşte bu nedenle içinde yüksek oranda kuartz bulunan kum kullanıldı. Laboratuvarda saflaştırılan deniz kumu kahverengiden beyaz doğru renk değiştirdi. Aynı pudra şeker gibi.

kum

Normalde tuz ısı emici gibi işleyerek, magnezyum sayesinde kuartzdan oksijen ayrışarak, saf silikon elde edildi. Özkan’ın ekibi prosese baktığında  olumlu yönde şaşırtıcı bir gelişme gözlediler. Saf nano silikon gözenekli 3-D silikon sünger şeklini alınca nano silikon pilleri geliştirmek için iyi bir fırsat doğdu.

Bu sayede silikon tabanlı bataryaların ömrü arttırılarak elektrikli arabaların pil değiştirme masrafları azaltabilecek. Ayrıca bu sayede cep telefonlarının şarjı bir gün yerine üç gün gitmeye başlayacak.

Nature araştırma dergisinde “Scalable Synthesis of Nano-Silicon from Beach Sand for Long Cycle Life Li-ion Batteries” olarak yayınlanan araştırma pek çok Türk araştırmacının yer alması gerçekten gurur verici. Daha önce en son mayıs ayında yayınladığım araştırmada böylece aşama kaydedilmiş oldu.Ekip şimdi daha büyük boyutta üretim yöntemleri deneyerek nano-silikon deniz kumundan cep telefonlarında kullanılan bozuk para büyüklüğünde ve kese büyüklüğünde pilleri üretmeyi planlıyor.

usingsandtoi

Kaynak :

http://phys.org/news/2014-07-sand-based-lithium-ion-batteries-outperform.html#jCp

 

Araştırma Referansı :

  1. Zachary Favors, Wei Wang, Hamed Hosseini Bay, Zafer Mutlu, Kazi Ahmed, Chueh Liu, Mihrimah Ozkan, Cengiz S. Ozkan. Scalable Synthesis of Nano-Silicon from Beach Sand for Long Cycle Life Li-ion BatteriesScientific Reports, 2014; 4 DOI: 10.1038/srep05623
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu