Sorting by

×
Videobilim

SABUN KÖPÜĞÜ BİLİMİ

Sanatçı sabun köpüklerini ferro akışkan sıvılarla harmanlayarak esrarengiz bir boyut yaratıyor. Demir içeren ferro akışkanlar ve köpük bileşenleri bir araya gelince ilginç şekiller ortaya çıkıyor.Görünmez kılcal kuvvetler ve magnetizma sayesinde oldukça enteresan enstantaneler yakalamış. Sabun köpüğünün dairesel küreler şeklinde şişip, küçülmesi oldukça enteresan gelse de tümüyle bilimsel .

Sabun köpüğünün harcadığı enerji yüzeyiyle orantılıdır. Köpük en az enerji harcayacağı şekli almak ister. Bu aslında yüzey gerilimleri ve kuvvetleriyle de alakalı. Küre şekli en az kuvvetin harcandığı form.

Bunun için yüzeyinin mümkün olduğunca küçük olması gerekir. Bu durumda da alacağı en uygun şekil küre olacaktır.

 

Compressed 01 from Kim Pimmel on Vimeo.

Sanatçı bu enstantaneleri çekerken, makro lensler ve tekrar yöntemini kullanıyor. Fotoğraf makinesi Nikon D 90

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu