Anasayfa / Videobilim / SABUN KÖPÜĞÜ BİLİMİ

SABUN KÖPÜĞÜ BİLİMİ

Sanatçı sabun köpüklerini ferro akışkan sıvılarla harmanlayarak esrarengiz bir boyut yaratıyor. Demir içeren ferro akışkanlar ve köpük bileşenleri bir araya gelince ilginç şekiller ortaya çıkıyor.Görünmez kılcal kuvvetler ve magnetizma sayesinde oldukça enteresan enstantaneler yakalamış. Sabun köpüğünün dairesel küreler şeklinde şişip, küçülmesi oldukça enteresan gelse de tümüyle bilimsel .

Sabun köpüğünün harcadığı enerji yüzeyiyle orantılıdır. Köpük en az enerji harcayacağı şekli almak ister. Bu aslında yüzey gerilimleri ve kuvvetleriyle de alakalı. Küre şekli en az kuvvetin harcandığı form.

Bunun için yüzeyinin mümkün olduğunca küçük olması gerekir. Bu durumda da alacağı en uygun şekil küre olacaktır.

 

Compressed 01 from Kim Pimmel on Vimeo.

Sanatçı bu enstantaneleri çekerken, makro lensler ve tekrar yöntemini kullanıyor. Fotoğraf makinesi Nikon D 90

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın İlk Katlanan Dokunmatik Tableti Tanıtıldı

Queen’s Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi ,eski antik sarmallar gibi kullanılabilen dokunmatik katlanabilen bir tablet ekranı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.