Sorting by

×
VideobilimYeni İcatlar

KAVENTSMANN UHREN C-4 PLASTİK PATLAYICILARA DAYANIKLI SAAT ÜRETTİ

Günümüzde akıllı telefonlar ve akıllı saatler varken, Alman tasarımcı Kaventsmann Uhren C-4 plastik patlayıcılara bile dayanabilen inanılmaz bir saat üretti. Saat 300 bara varan ulaşan basınçlara dayanarak, neredeyse patlamalarda  bile parçalanmıyor.

Michael Barahona Fernandez’ in tek kişilik operasyonu,  Kaventsmann Uhren başına özel el yapımı makineler ve saatler üretiyor. Dükkanı 2011’ de beri açık ve ürettiği saatler su geçirmezlik ve dayanıklıklarıyla tanınıyor.

Triggerfish Bronze A2 modeli için Fernandez ETA 2892 A2 şoka dayanımlı özel bir kasa tasarladı. Bronz fosfor renkli saatte 10 mm kalınlığında polikarbonat kristal cam var. Saatin boyutları ise 45 mm’ e 20 mm boyutları saati oldukça kaslı yapıyor. Saatte  Dangerous9staps adı verilen deri kayış kullanılmış.

Saatin 300 bara dayanması, 3000 metreye su geçirmezliğe sahip olması demek.

Süper dayanıklılık testi için Amerikan özel kuvvetlerinden yardım alındı. Testte saatin alüminyum alaşımından yapılmış askeri versiyonu kullanılmış. Testte 4,5 kg C-4 plastik patlayıcının 1 metre yakınına saat yerleştirildi ve bomba patlatıldı.

İnanılmaz bir şekilde patlamadan sonra, saat birkaç küçük çizik  ve deri kayışın kopması dışında halen tek parçaydı. Bununla beraber iç mekanizması durmuştu. Fakat yeni çıkacak modelde bu probleminde kalmayacağı belirtiliyor. Tabi böyle bir patlamada herhalde saatin durması pek de önemli değil.

Kaventsmann Uhren’ in websitesinde 30 Triggerfish Bronze A2 modeli üretti. Bu modeller şimdiden rezerve edilmiş durumda. Eğer distiribütörlerde kalmışsa belki halen bulunabilir.

Kaynak : http://www.gizmag.com/kaventsmann-triggerfish-bombproof-watch/26785/

kaventsmann-triggerfish-watch-13

kaventsmann-triggerfish-watch-4

kaventsmann-triggerfish-watch-6 kaventsmann-triggerfish-watch-25

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu