Sorting by

×
AstronomiResimlerUzay-Zaman

Rosetta 67P Kuyruklu Yıldızının İlk Renkli Fotoğrafını Çekti

67 p

Bugüne  67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızının hep siyah-beyaz fotoğrafını gördük. 67P’nin ilk renkli fotoğrafı Osiris kamerası tarafından çekildi. Amerikan Jeofiziksel Birliği  2014 Sonbahar toplantısında yayınlanacak ilk renkli fotoğraf Rosetta ‘nın kamerası Osiris tarafından çekildi. Resim biraz bulanık çıktı çünkü, bu esnada  kuyruklu yıldız hareket ediyor. Ayrıca bir gif hazırlanarak kuyruklu yıldız hareketlendirildi. Daha önce 26 ‘sında dörtlü bir mozaik çekilmiş ve işlenen fotoğraflarda gaz çıkışı açıkça gözlenmişti. Bakalım bu toplantıda yapılacak açıklamada, kuyruklu yıldızda her hangi bir aminoasite veya yaşamın kaynağı olabilecek gerçek bir organik moleküle rastlandığı açıklanacak mı?

kuyruklu yıldız

osiris
Osiris’ten çekilen Mars görüntüsü
mozaik 67 p
Gaz çıkışını gösteren mozaik(2,4 mp 4 resimden oluştur

http://sploid.gizmodo.com/the-first-true-color-image-of-comet-67p-taken-by-the-ro-1665059704

düzeltilmiş
Düzeltilmiş ve keskinleştirilmiş kuyruklu yıldız fotoğrafı
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu