Sorting by

×
MekatronikVideobilimYeni İcatlar

Robot Küpten İnanılmaz Denge ve Hareketler

Normalde küpler kendi kendilerine hareket edip değişik hareketler yaparak insanı şaşırtmaz. Fakat İsviçrelilerin yaptığı bu küp düşündüğünüz küplere benzemiyor ve ilginç yetenekler sergiliyor. Cubli ismi verilen robotik küp 6 inçlik köşelere sahip ve bir köşesinde enteresan bir şekilde dengede durabiliyor. ETH Zurich Dinamik Sistemler Enstitüsü tarafından geliştirilen gerçekten sanki sihirli gibi bir köşenin üzerinde düşmeden durabiliyor. Normalde böyle bir denge neredeyse imkansız.

cubli_large_verge_medium_landscape degisik icatlar

Kübün içinde dönen tekerler sayesinde küp rahatça dengede durabiliyor. 3 farklı yönde tekerin dönmesiyle yeterli momentum sağlanarak küp dengede kalır. Bu aynı jiroskop ile dengede duran uydulara benziyor. Bu sayede çekim etkisini kullanarak hareket ve yönlendirme mümkün.

Daha öncesinde MIT’den bir grup araştırmacı kendi kendine birleşen robot küplerden oluşan bir sistem sergilemişti. Bu robot küpler inanılmaz hareketler sergilese de bu küp gibi dengede duramıyor. Yine de bu küpler çok daha ileriye gidebiliyor.

MIT küpleri için : http://www.gercekbilim.com/robot-kupler-voltran-misali-birlesiyor/

 

Kaynak: theverge.com//2013/12/20/5229992/cubli-moving-robotic-cube-balances-on-sides-corners

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu