Sorting by

×
MekatronikVideobilim

Atlas İnsansı Robotu Felaketlerde İnsanları Kurtarmak İçin Tasarlandı

Pentagon’un 1,88 boyunda 150 kg ağırlığındaki insansı robotu ATLAS ile tanışın. Bu robot Fukushima nükleer faciası gibi felaketlerde hayat kurtarmak için tasarlandı. Bu Teneke Adam beyinden yoksun olsa da altından bir kalbe sahip. Aralık ayında MIT ve Virginia Tech gibi önde gelen enstitülerinden gelen bilim adamlarından oluşan 7 ekip bu robota can verecek kodu yazmak için yarışacak.

atlas robot - gerçek bilim

1 // GÖRME

Atlas robotun kafasına monte edilen Lidar, stereo kameralar, algılama algorimatları sayesinde görüşünü sağlıyor.

2 // BİLGİSAYAR

On board sistem sensörleri, aktüatörleri kontrol ederek veri topluyor ve uzak kullanıcıyla iletişim kuruyor.

3 // ELLER

Eller her türlü ekipmana hazır, donanımı her hangi bir durumda değiştirebiliyorsunuz. Hatta robot o kadar becerikli ki, tornavida gibi aletleri kullanabiliyor.

4 // EKLEMLER

Eklemleri 28 hidrolik hareket ettiriyor. Atlas normal bir insanın yaptığı pek çok hareketi yapabiliyor. Örneğin, sürünme, zıplama çömelme gibi. Tabi zıplama gibi hareketler sınırlı. Ayrıca merdivenleri çıkabiliyor ya da engebeli arazilerde hareket edebiliyor.

5 // AYAKLAR

Ayaklar  topuk ve burun arasında güzel bir geçişe sahip.

6 // KULLANILAN MADDELER

Robot çoğunlukla alüminyum, çelik ve titanyumdan üretildi. Bu çarpmalara karşı koruma sağlıyor.

 

7 // KARAKTER

Atlas bir Amerikan erkeği boyutlarında. Daha önceki PETMAN versiyonundan  biraz uzun. Robotun aslında 50 versiyonu var ve bu 50. versiyon. Videoda kayda değer versiyonları görebilirsiniz.

 

Oldukça ilginç gözüken bu Boston Dynamics robotu yüzlerce deneme ve çalışmanın ürünü . Aynı firma daha önce de çita, robot köpek gibi projelerde yer aldı. Boston Dynamics’ in ürettiği bigdog isimli robot savaşlarda askerlere yardım etmek için üretildi. Bu robotun insanları kurtarmak için üretildiği belirtilse de ilerde bir kaç modifikasyonla savaşmaya uygun hale getirileceğini düşünmek işten bile değil. Belki de ilerde savaşlarda insanlar değil robotlar savaşacak. Tabi büyük bir eşitsizliğin doğması da muhtemel.
Kaynak : http://www.wired.com/dangerroom/2013/11/atlas-robot/

 

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Google Schaft Robotu DARPA Challenge ' da Birinciliğe Koşuyor - FineDO !FineDO !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu