Sorting by

×
AstronomiBilimsel GelişmeMühendislikUzay-ZamanVideobilim

NASA’nın Juno Uzay Aracı Dev Gezegen Jüpiter’in Yörüngesine Oturtuldu

NASA’nın Juno uzay aracı Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni Jüpiter’in yörüngesine 5 Temmuz 2016’da 35 dakikalık motor ateşlemesiyle oturtuldu. Türkiye saatiyle 05:18’de başlayan ateşleme, ABD’de 4 Temmuz Bağımsızlık Günü’ne denk geldi. Uzay aracı 5 Ağustos 2011’de fırlatılmıştı.

“Bağımsızlık gününde daima kutlanacak bir şey vardır, fakat bu Amerika’nın doğum gününde kutlamaya değer farklı bir sebebimiz oldu, Juno artık Jüpiter’de,” diyor NASA başkanı Charlie Bolden. Juno sayesinde sadece Jüpiter’in devasa radyasyon halkaları değil, aynı zamanda Jüpiter’in iç yapısı araştırılarak, Jüpiter’in nasıl doğduğu ve tüm güneş sistemimizin nasıl evrildiği anlaşılacağını da belirtti., Bolden.

NASA JPL laboratuarına ulaşan Juno izleme verisi sayesinde yörüngeye aracın yörüngeye başarıyla oturduğu onaylandı. Telemetri ve izleme verisi NASA Derin Uzay Ağı(Deep Space Network) antenlerine ulaştı.

Yörüngeye oturtmak için yapılan motor ateşlemeleri sayesinde uzay gemisi 2 ila 5 rpm dönüşe ayarlandı.

juno jüpiter

Juno’nun 645-Newton Leros-1b ana motoru, Türkiye saatiyle 05:18’de aracın hızını saniyede 542 m/s’ye indirmeye başladı. Böylece Juno’nun Jüpiter yörüngesini yakalaması sağlandı. Ateşleme bittikten sonra , Juno güneş ışınlarına tekrar doğrultularak, 18,698 güneş hücresinin güneş alması sağlandı.

“Uzay aracının Dünya’dan 2,7 milyar km uzaklıkta olduğu düşünülürse, odometreden mükemmel kontrol edildi. Jüpiter’in yörüngesine aracı oturtmak planın en zorlu kısmıydı,ekibi yeni görevler bekliyor,” diyor Juno proje müdürü Rick Nybakken.

Önümüzdeki aylarda Juno görev ve bilim ekipleri uzay gemisinin yan sistemlerini son kez test edecek ve enstrümanları ve bilimsel aletlerin son kalibrasyonunu yapacak. Analiz toplama süreci Ekim’de başlayacak.

Juno’ başlıca hedefi Jüpiter’in kökenini ve evrimini araştırmak,bakalım Jüpiter bize neler öğretecek.

NASA’nın Juno uzay aracı JEDI (yüksek enerjili parçacıkları  ölçer), JADE (düşük enerjili parçacıklar) sayesinde radyasyon kemerlerindeki parçacıkları ölçecek.

Kaynak : http://www.nasa.gov/mission_pages/juno/main/index.html

ScienceDaily 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu